Zekat, Sadaka, Fidye

Hayatlara büyülü dokunuşlar yapmak için varız.

Zekat, Sadaka, Fidye ve Fitre Projemiz

Zekât, Sadaka, fitre ve fidye gibi dini vecibelerinizi yerine getirebilmeniz için ihtiyaç sahiplerini titizlikle ulaştırmaktadır.

Zekatlarınız, Fidyeleriniz ve Sadakalarınızı ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz.

Zekât, fitre ve fidye gibi dini vecibelerinizi yerine getirebilmeniz için ihtiyaç sahiplerini titizlikle incelemektedir.. Ayrıca zekât, fitre ve fidyelerinizin hangi proje ve yardım kapsamında kullanılmasını karar verebilir, Avrupa yetim eli aracılığıyla zekât, fitre ve fidyelerinizi istediğiniz doğrultuda gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırabilirsiniz.

Zekat, zengin sayılan erginlik cağına gelmiş akıl sahibi Müslümanların, mallarının belli bir miktarını ki genellikle % 2,5, diğer bir ifade ile kırkta birini, seneden seneye fakir Müslüman kardeşlerine vermesidir.

Fidye, bazı ibadetlerin eda edilmemesi ya da edası sırasında birtakım kusurların işlenmesi hâlinde ödenen dinî-malî yükümlülüktür. İbadetlerle ilgili fidye, oruç ve hacda söz konusudur. İhtiyarlık ve şifa ümidi olmayan bir hastalık sebebiyle oruç tutamayan ve daha sonra da kaza etmesi mümkün olmayan kimse, oruç tutamadığı her güne karşılık bir fidye öder. Kur’an-ı Kerim’de, “Oruç tutmaya güç yetiremeyenler, bir fakir doyumu kadar fidye öder” (Bakara, 2/184) buyurulmaktadır.

Allah rızası için yapılan maddi ve manevi olarak sınıflanan her iyilik sadaka olarak kabul edilmektedir. Nelerden sadaka verileceğine dair Kuran da şöyle buyrulmuştur: Ey iman edenler! Kazandıklarınızın iyilerinden ve yerden sizin için çıkardıklarımızdan Allah yolunda harcayın. Kendinizin göz yummadan alıcısı olmayacağınız bayağı şeyleri vermeye kalkışmayın ve bilin ki Allah, her bakımdan zengindir, övülmeye lâyıktır. (Bakara 2/267)

Zekat

Serbest bağış miktarı giriniz

Ödeme yöntemi seçiniz
Kişisel Bilgiler

Bağış Toplamı €5.00