​Avrupa Yetim Eli Kenya’da Selahaddin Eyyubi Camiinin açılışını yaptı

​Avrupa Yetim Eli Kenya’da Selahaddin Eyyubi Camiinin açılışını yaptı

Afrika’ya yaptığı kalıcı eserlerle insanların hayatlarını güzelleştiren, hayırseverlerin katkılarıyla maddi ve manevi ihtiyaçlarını gideren Uluslararası İnsani Yardım Kuruluşu Avrupa Yetim Eli, Kenya’da cami açılışı gerçekleştirdi.

Afrika ülkeleri başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde yetim, öksüz ve muhtaçlara yardım eden Uluslararası İnsani Yardım Kuruluşu Avrupa Yetim Eli, yaptığı gıda ve giyim yardımları, cami inşaatı, su kuyusu projeleri ve sünnet organizasyonları gibi yardım çalışmaları ile yüzleri güldürmeye devam ediyor.

Kenya’da yardım çalışmalarını sürdüren Avrupa Yetim Eli, oldukça kötü koşullara sahip Garissa eyaletinin Masalani şehrinin 300 haneli Rahmeköyünde hayırseverlerin katkılarıyla yaptırdığı Selahaddin Eyyubi Camiinin açılışını dualarla gerçekleştirdi.

Türkiye’den binlerce kilometre uzaklıkta bulunan, Afrika kıtasının doğu kesiminde yer alan Kenya’da yardım çalışmalarını sürdüren Avrupa Yetim Eli, hayırseverlerin verdiği bağışları ihtiyaç sahiplerine ulaştırmanın yanı sıra bölge halkının en büyük ihtiyaçlarından olan cami ve mescit açılışlarıyla da kalıcı projeler gerçekleştiriyor.

Avrupa Yetim Eli heyeti, Garissa şehir merkezine yaklaşık 350 kilometrelik uzakta bulunan Masalani şehrinin Rahme köyüne gitmek için uzun, yorucu ve zahmetli bir yolculuğun ardından ulaşabildi.

Köye gitmek için sabah erken saatlerde yola çıkan heyet, yaklaşık 5 saat süren yolculukta köye 30 kilometre kalan kısımda sel nedeniyle kapanan ve yağmur sularından dolayı gölete dönüşen yolu ise yaya olarak geçti.

Cami ve mescitlerin yetersiz olduğu ülkede tüm zor şartlara ve imkansızlıklara rağmen bölge halkının ibadetlerine verdikleri önem imrendirirken, cami yetersizliğinden dolayı büyük sıkıntı yaşayan köydeki Müslümanların ibadetlerini gerçekleştirmeleri için inşası biten ve dualarla açılışı yapılan Selahaddin Eyyubi Camii, köylüleri sevindirdi. Köylülerin cami sevinci ise görülmeye değerdi.

Avrupa Yetim Eli Köln Temsilcisi, Afrika ülkelerinde kalıcı eserler hayata geçirdiklerini ve bu kapsamda yardım çalışmalarının yanı sıra bölge halkının en büyük ihtiyaçlarından olan cami ve mescit açılışlarıyla da faaliyetlerine devam ettiklerini söyledi.

Temsilci, birlik ve beraberliğin en güzel sembolü olan camilerin ülkedeki pek çok insan için daha şimdiden güzelliklere vesile olduğunu belirterek, böylesi çok anlamlı olan çalışmalara katkı sunan hayırseverlere teşekkür ederek, bu tür eserlerin sadaka-i cariye olacağını belirtti.

Temsilci, “Daha önce bu köyde incelemelerde bulunmuştuk. Bu köydeki bir yaşlı amcamız, bu arsayı mescidin yapılması için bağışta bulundu. Bizler de bu durumu hayırseverlerimize ileterek burada bir mescide ihtiyaç olduğunu duyurduk. Almanya’dan bir hayırseverimiz de bu mescidin yapılmasına katkı sundu. Mescidin olmadığı bu köyde bu güzel mescidin açılmasına vesile oldu.” dedi.

“Camiler Afrika kıtasında büyük önem arz ediyor”

Bölge halkı için mescitlerin önemli olduğunu belirten dernek yetkilileri, Afrika ülkelerinde cami ve mescitlerin aynı zamanda okul, medrese ve Kur’an kursu olarak da kullanıldığını belirterek, şunları söyledi:

Bu mescidin önemi burada çok büyük. Çünkü çocuklar camilerde eğitim görüyor. Buradaki insanların buluşma yerleri camilerdir. Buradaki çocuklar bütün eğitimlerini camide yapıyorlar. Bundan dolayı da bu mescidin buraya yapılmasında emeği geçen ve katkı sunan hayırseverimize de teşekkür ediyoruz ve Allah (Celle Celaluhu) kendisinden razı olsun. Çünkü hayırseverimiz bu mescidi buraya yaptırmakla büyük bir hayır işlemiş oldu, kalıcı bir eser bıraktı. Biz bu bölgede yardım çalışmalar yaparken birçok yerde gördük ki buradaki insanlar derme çatma ve birkaç ağaçtan yapılmış, üzeri de açık mescitlerde ibadetlerini yapıyorlar. Bu mescidin buraya açılmasından dolayı bölge halkı çok sevindi ve çok mutlu oldular. Buradaki çocukların, bayanların ve yaşlı amcaların sevinci görülmeye değerdi.

“Avrupa Yetim Eli’ne ve hayırseverlere çok teşekkür ediyoruz”

Geçen yıl meydana gelen selden dolayı 100 kilometre uzaklıkta olan köylerinden göç etmek zorunda kaldıklarını belirten Selahaddin Eyyubi Cami İmam Hatibi Hassan Gelmal da şöyle konuştu:

Köyümüz yeni yerleşim yeri olduğundan dolayı mescidimiz yoktu. Geçen sene bu bölgede yardım ve tespit çalışmaları yapan Avrupa Yetim Eli heyetinden bir mescit istemiştik ve sağ olsunlar bu konuda bize yardımcı oldular. Bize verdikleri katkılarla köyümüzde bir cami inşa ettik. Camimize de Selahattin Eyyubi ismini verdik. Şimdi camimiz ibadete açıldı. Avrupa Yetim Eli’ne ve hayırseverlere çok teşekkür ediyoruz. Çünkü bizim namaz kılacağımız bir mescidimiz yoktu. Ama artık elhamdülillah bir camimiz oldu. Bu caminin yanında bir de çocuklarımız için hafızlık kursuna ihtiyacımız var. Çocukların burada eğitim alabilecekleri bir okullar yoktur. Bu camiyi hem mescit hem de okul olarak kullanacağız. Bu konuda da bize yardımcı olmalarını istiyoruz.

Cami açılışının ardından cemaatle ikindi namazı kılındı. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)