Avrupa Yetim Eli Başkanı Altun: Depremzede ve selzedeler siyasi gündemin gölgesinde kalmamalı

Kahramanmaraş'ta devam eden yardım çalışmaları yerinde inceleyen Avrupa Yetim Eli Başkanı Abdurrahim Altun, depremzede ve selzedelerin seçimin gölgesinde kalmamaları, afetzedelerin basında ve kamuoyunda gündemde tutulması, mağdurlara yönelik yardımların sürmesi gerektiğini söyledi.

Yaptıkları çalışmalarla ilgili İLKHA muhabirine değerlendirmede bulunan Avrupa Yetim Eli Başkanı Abdurrahim Altun, “Şu anda Kahramanmaraş’ta aşevinin bulunduğu bölgedeyiz. Burada aş, sağlık, sosyal destek çadırımız var. Burada günlük 15 bin kişiye sıcak yemek veriyoruz. Hamdolsun arkadaşlarımız güzel bir sistem kurmuş. 4 kurum (Avrupa Yetim Eli, IHO Ebrar, Umut Kervanı, Yetimler Vakfı) olarak çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. İhtiyaç sahiplerini dertleriyle baş başa bırakmayacağız.” dedi.

Kahramanmaraş’ta yaptıkları incelemelerin ardından sel afetinin yaşandığı bölgeye giderek orada devam eden yardım çalışmalarına ek olarak mağdurların ihtiyaçlarına yönelik çalışma yapacaklarını kaydeden Altun, 4 yardım kuruluşunun bölgede önce durum tespiti yaparak evleri zarar görenlere yardım ettiklerini, ev eşyası ve gıda konusunda da yardımcı olduklarını ifade etti.

“Mağdurların durumu gündemde tutulmalı”

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak genel seçimler sebebiyle siyasetin son bir haftadır gündemin yoğun bir şekilde işgal ettiğini hatırlatan Altun, “Üzülerek söylemem gerekir ki Türkiye’nin seçim atmosferine girmesi depremzedeleri ve peşinden gelen selzedeleri geri planda bıraktı. İnşallah buna bir çare bulunur. Sizin gibi medya kuruluşlarının da bu mağduriyeti ön planda tutmasını istiyoruz. Bu mağduriyetler bitene kadar depremzedeler, selzedeler toplumun gündeminde tutulmalı. Böylesi doğal afetler her zaman olmaz. Şu anda var olan bir mağduriyet var. Bu mağduriyetin giderilmesi için bu insanların durumunun sosyal medyada, basında gündemde tutulması gerekir.” diye konuştu.