Avrupa Yetim Eli Bingöl’de yetim aileleri sevindirdi

Avrupa Yetim Eli, Bingöl'deki yetim ailelere yaklaşan Ramazan ayı münasebetiyle yetim ailelere Ramazan Kumanyası dağıttı.

Türkiye’nin de aralarında bulunduğu dünyanın birçok ülkesinde yardım faaliyeti sürdüren Avrupa Yetim Eli, Ramazan ayı öncesi Bingöl’deki yetim ailelerin yüzünü güldürdü.

Avrupa Yetim Eli Temsilcisi Mehmet Ali Aysu, yaptıkları yardım faaliyetleri hakkında açıklamalarda bulundu.

“Bir mazlumun duasıyla belki de dünya ve ahiretimiz kurtulacak” diyen Aysu, “Avrupa Yetim Eli, merkezi Avrupa’da olan ama dünyanın dört bir tarafında yetim ve mağdurlara el uzatan bir yardım kuruluşudur. Malumunuz önümüz Ramazan, biz de yetimlerin Ramazan’da yüzü gülsün ve sofraları dolu olsun diye kardeşlerimize hazırladığımız kumanyaları ulaştırma gayreti içindeyiz. Bu yetim alileler de bizlere ve hayırseverlere dua edecek. Öyleyse gelin bu yetim ailelere, yetimlere sahip çıkalım, onların dertlerine ortak olalım. Kimin duasının kabul olacağını bilemeyiz. Belki de bir mazlumun duası ile dünya ve ahiretimiz kurtulacak. Onların dualarına talip olalım, onların duasını alalım, belki bir yetimi soframızda bulamayabiliriz ama bir yetimin sofrasına aş bırakabiliriz. Gelin hep beraber bu hayırlı ameli işleyelim.” dedi

“Avrupa Yetim Eli, hayırseverlerin emanetlerini muhtaçlara ulaştıran bir kuruluştur”

Bingöl’de yaptıkları faaliyetlere değinen Aysu şöyle konuştu:

“Avrupa Yetim Eli, dünyada nerede mağdur, mazlum ve yetim varsa el uzatan bir kuruluştur. Dün Afrika, önceki gün Afganistan bugün ise Türkiye’deyiz. Bingöl’de 100 yetim aileye gıda kumanyası verdik. Allah hayır sahiplerinden razı olsun. Yardımlar rahmet ve bereket ayı vesilesi ile bizim aracılığımızla Avrupalı Müslümanlardan yetim aileler için geldi. Birkaç gün sonra Ramazan ayına gireceğiz inşallah. Yetimlerin sahur ve iftar sahurları eksik olmasın. Bu koliler yetimlere gidecek, onların sahurda, iftarda yaptıkları dua bize ve hayır sahiplerine yeter.” dedi.

Avrupa Yetim Eli Temsilcisi Mehmet Ali Aysu

“Yetimlere bakan her anne bir Aminedir”

Aileleri yerinde ziyaret eden Aysu, “Yetimlere bakan her anne, yetim olarak büyüyen Hazreti Muhammed Aleyhisselam’a bakan bir anne gibidir. Yetimlere bakmak Allah katında büyük mükafatı olan hayırlı amellerdendir. Resulullah Aleyhisselam, yetimlere bakanların cennette yan yana duran iki parmak mesafesi gibi Kendisi ile yan yana olacağını müjdelemiştir. Yetimlere sahip çıktığınız gibi Allah da sizlere sahip çıksın.” duasında bulundu.

“Allah iman derecesine göre imtihan eder”

“Allah iman derecesine göre imtihan eder.” hadisini hatırlatan Aysu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Allah iman dercesine göre imtihan eder. Yetime bakmak, yetim kalmak zor bir imtihandır. Yetimlik bir eziklik değil, bir şereftir. Ama unutmamalıyız ki Efendimiz de bir yetimdi. O da çok sıkıntılar çekti. Resulullah Aleyhisselam, anne babasını kaybetmiş, dede ve amca himayesinde iken onları kaybetmiş, evlenmiş eşini kaybetmiş, çocuklarının 6’sı küçük ve yetişkin iken vefat etmiş, çocuklarını kendi elleriyle toprağa vermiş bir Peygamber duruyor karşımızda. Acaba hangi insan bu kadar musibete uğradı. Burada şunu anlıyoruz ki Allah sevdiği kullarını imtihan eder ve kendini hatırlatır.

“Zor soru çalışkan öğrenciye sorulur”

Aysu; “Bir öğretmen zor soruyu çalışkan öğrenciye sorar. Ağır imtihanlar da imanı büyük olanlara verilir. Zor sorunun yüksek puanı olduğu gibi, ağır imtihanların da büyük mükâfatları vardır. Allah ağır imtihanlarla kullarına cennette büyük makamlar hazırlar ve dünyada iken rahat içerisinde olanlar, cennette musibete uğramış olanların mükâfatlarına gıpta edip ‘keşke biz de onlar gibi olsaydık’ derler.” hatırlatmasında bulundu.

“Rızkı veren Allah’tır”

Ailelere de hitap eden Aysu, “Rızık veren Allah’tır. Muhakkak ki biz olmasak da başkasının eliyle o rızık size gelecektir. Önemli olan maneviyattır, manevi ihtiyaçları karşılamaktır. Müslümanlık sadece vaaz vermek, sohbet etmek, TV’lerde Kuran okumak değildir. Buradaki amacımız onların yalnız olmamasıdır. Yetimler ‘Müslümanlar nerede, neden umursamazdırlar?’ demesinler. İnsanlığa ve Müslümanlara yetimleri küstürmemeliyiz. Dünyada biraz rahatlık ve huzur varsa o da yetimlerin ve yetimlerin annesinin duası sayesindedir. Biz sizlere yardımcı olmuyoruz, sizler bize dualarınızla, bu hayra vesile olmakla yardımcı olmuş oluyorsunuz. Allah sizlerden razı olsun. Bizim yaptıklarımız, onların babasının yerini tutmaz.” dedi.

“Avrupa Yetim Elini aile gibi görüyoruz”

Aileler, Avrupa Yetim Eli çalışanlarına ve hayır sahiplerine teşekkürlerini sundu:

“Çocuklarımıza yardım eli uzatan her hayır sahibine teşekkür ediyoruz, Avrupa Yetim Eli’ni ailemiz gibi görüyoruz. Artık bu kurum bizim yeni ailemiz oldu. Allah durumumuzdan haberdardır. Bu hayat imtihan yeridir. Allahtan başka kimsemiz yok, hayırseverlerden destek istiyoruz, onların idaresi ve okulları için destek istiyoruz. Kiradayız, çocuklarımızı okutmamız lazım. Hayırseverler her zaman dualarımızdalar. Allah onlardan razı olsun. Allah sizleri başımızdan eksik etmesin. Ailelere sabır diliyoruz. Avrupa Yetim Eli, artık bizim ikinci ailemiz gibidir. Bizi maddi ve manevi olarak yalnız bırakmıyorlar, hastalandığımızda dahi ziyaretimize gelen büyüklerimiz oluyor. Onlardan razıyız, onlara güveniyoruz, çalışmalarını takdir ediyoruz, iyi ki varlar.”