Avrupa Yetim Eli, Kenya'daki yoksul ailelere süt keçisi dağıttı

Avrupa Yetim Eli, Kenya’daki yoksul ailelere süt keçisi dağıttı

Ekonomik nedenlerle sürekli yokluk çeken muhtaç durumdaki Afrikalıların yüzlerini, yaptığı kalıcı projelerle güldüren Uluslararası İnsani Yardım Kuruluşu Avrupa Yetim Eli, bu kapsamda yoksul ailelere küçükbaş hayvan dağıtmaya başladı.

Afrika ülkeleri başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde yetim, öksüz ve muhtaçlara yardım eden Uluslararası İnsani Yardım Kuruluşu Avrupa Yetim Eli, yaptığı gıda ve giyim yardımları, cami inşaatı, su kuyusu projeleri, sünnet organizasyonları ve canlı hayvan dağıtımı gibi yardım çalışmalarıyla yoksul ve mağdurların yüzlerini güldürmeye devam ediyor.

Türkiye’den binlerce kilometre uzaklıkta bulunan Afrika ülkelerindeki kalıcı yardım çalışmalarını ara vermeden sürdüren Avrupa Yetim Eli, “Canlı Süt Keçisi Projesi” başlatarak Afrika’daki yetim ve yoksul ailelere kendi ayakları üzerinde durmalarına katkı sağlıyor.

Kimlik, ırk, dil ve din ayırt etmeksizin yalnızca muhtaçlık ve mağduriyet gözetilerek Afrika ülkelerinde yardımlarını sürdüren Avrupa Yetim Eli, bu kapsamda yardıma muhtaç kimselere sonraki hayatlarını inşa edebilmelerine katkı sağlarken, insanların gıda ve besin ihtiyaçlarını gidermeleri için tarım ve hayvancılığı önceliyor.

Afrika kıtasının sahip olduğu tarım ve hayvancılık potansiyelini kullanarak bölge halkına yardım eden Avrupa Yetim Eli, kalıcı ve sürdürülebilir projeleriyle bölge insanın yoksulluk ve açlık ihtiyaçlarını da azaltmayı planlıyor.

Avrupa Yetim Eli, Kenya’daki yardım çalışmaları kapsamında oldukça kötü koşullara sahip olan Garissa eyaletinin Masalani şehrinin 300 haneli Rahme köyünde hayırseverlerin katkılarıyla yoksul ve mağdur ailelere canlı hayvan yardımında bulundu.

Avrupa Yetim Eli heyeti, Garissa şehir merkezine yaklaşık 350 kilometrelik uzakta bulunan Masalani şehrinin Rahme köyüne gitmek için uzun, yorucu ve zahmetli bir yolculuğun ardından ulaşabildi.

Afrika’da yoksulluğa karşı istihdam alanı oluşturmak istediklerini belirten Avrupa Yetim Eli Gönüllü Temsilcisi Serdar Şişman, Afrika’da kalıcı geçim kaynakları oluşturmak için harekete geçtiklerini ve bu kapsamda yoksul ailelere dağıtmak üzere “Canlı Süt Keçisi Projesi”ni hayata geçirdiklerini söyledi.

Şişman, “Uluslararası Yardım Kuruluşu Avrupa Yetim Eli olarak Afrika’nın Kenya ülkesinden ilk etapta Garissa’ya şehrine gittik. Garissa şehrinden 3-4 saatlik yolculuğun ardından Masalani şehrine geldik ve Masalani şehrinin Rahme köyüne geldik. Bu yolculuk esnasında geçtiğimiz günlerde yağan yoğun yağmur nedeniyle bir bölgeye kadar arabayla gelebildik. Sel felaketi olduğundan dolayı çamurlu bölgeler vardı. Avrupa Yetim Eli gönüllü heyeti olarak, o çamurlu yolları mecburen geçmek için 10-15 kilometre yolu yürüdük. Bu köye gelmek, hayır sahiplerinin hayırlarını ulaştırmak için o çamurlu yolu yürüyerek Rahme köyüne ulaştık. Allah’a binlerce şükürler olsun ki kazasız-belasız o yolları aşıp Rahme köyüne geldik ve yardım severlerin yardımlarını ulaştırdık.” dedi.

“Devamlı ve kalıcı olduğu için bu projeye önem veriyoruz”

“Canlı Süt Keçisi Projesi”nin kalıcı geçim kaynağı sağlamak adına oldukça çok önemli bir proje olduğunu belirten Şişman, “Bu kampanyayla Afrika’da geçim kaynaklarını sürekli hale getirmek istiyoruz ve insanların aklına ‘neden keçi projesi, neden et dağıtmıyorsunuz?’ sorusu da gelebilir. Avrupa Yetim Eli olarak bu proje kapsamında bir dişi bir erkek olmak üzere her bir aileye keçi verdik. O aile keçiye bakacak, keçinin sütünden faydalanacak, devamlı ve kalıcı olduğu için biz bu projeye önem vererek ailelere keçi dağıttık.” ifadelerini kullandı.

“Hayırseverler ile ihtiyaç sahipleri arasında bir köprü görevi görüyoruz”

Afrika ülkelerindeki mağduriyetlere dikkat çeken Şişman, “Birçok köyde olduğu gibi bu köyde de acı manzaralarla karşılaştık. İnsanların mağduriyetini gördük, burada ne kadar muhtaç olduğunu gördük. Bizleri gördükleri zaman sevindiklerini gördük. Avrupa Yetim Eli olarak eğer bir nebze olsun, onların sevincine ortak, yaralarına merhem olabiliyorsak ve onların yüzündeki tebessümü görebiliyorsak ne mutlu bize. Hayırseverlere teşekkür ediyoruz, Allah kendilerinden razı olsun. Avrupa Yetim Eli olarak onların hayırlarını mağdur ve mazlumlara ulaştırıyoruz. Hayırseverler ile ihtiyaç sahipleri arasında bizler bir köprü görevi görüyoruz. Bu köprü görevini tabi ki zorluklarla ve sıkıntılarla aşmaya çalışıyoruz. Tabi aileler, çocuklar, mağdurlar ve mazlumlar sevindi. Hepsinin de keyfi yerine geldi. Allah’a şükürler olsun.” şeklinde konuştu. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)