Avrupa Yetim Eli’nden Beraat Kandili dolayısıyla yüzlerce aileye gıda yardımı

Beraat Kandili dolayısıyla yüzlerce muhtaç aileye yardım kolisi ulaştırmak için çalışmalara başladı.

Sabah saatlerinde Uganda‘nın başkenti Kampala‘da yolculuğa başlayan Avrupa Yetim Eli Derneği yetkilileri, saatlerce süren yolculuğun ardından ilk durakları İganga kentine ulaştılar.

Üç aylar münasebeti ile Kıtada hayır çalışmalarını artıran dernek yetkilileri, İganga kentindeki temaslarına daha önce temelini attıkları ve açılışını gerçekleştirdikleri su kuyuları ile camileri ziyaret ederek başladılar.

İlk olarak gittikleri Hatice ve Zeynel Abidin Yılmaz adına yaptırılan su kuyusu başında bekleyen halk ile sohbet ederek, burada çocuklara çeşitli ikramlarda bulundular.

Daha sonra kentin farklı iki farklı noktasında iki tane su kuyusu temeli açılışını gerçekleştiren heyet, burada halk ile çeşitli konular üzerinde tercümanlar vasıtası ile konuşup istişarelerde bulundular.

İlk olarak Demirkaya ailesi adına yaptırılacak su kuyusu açma çalışmalarında açıklama yapan Derneğin Genel Başkanı Abdurrahman Altun “Şu anda Uganda’nın İganga bölgesindeyiz. Hayırseverimizin bize verdiği su kuyusu çalışması için kazmayı vuracağız ve buradaki mağdur halk bu su kuyusundan istifade edecek inşallah. Yöre halkı buradan bir, bir buçuk kilometre uzaklıktan göl ya da dere suyundan istifade ediyorlar. Getirdikleri su sağlıklı değildir, bu su bazı sağlık sıkıntılarına da sebep oluyor. Haliyle bu kuyunun inşallah burada çalışmasını bitirirsek  burada ikamet eden insanlar bu sudan istifade edecekler.” şeklinde konuştu.

Yapılan duanın ardından Dernek Başkanı ilk kazmayı vurarak kuyu için startı verdi.

Halk cami olmadığı için dışarıda hasırların üzerinde namaz kılıyor

Köyde yaklaşık 250 Müslüman olmasına rağmen bir caminin olmadığını öğrenen Dernek Başkanı Altun, konu için hayırseverlere çağrıda bulunarak şunları söyledi:

İmama camiyi sorduk, o da camilerinin olmadığını ve namazlarını dışarı serdikleri hasırların üstünde kıldıklarını söyledi. Ve imam çevrede başka dine mensup insanların olduğunu, ibadetgâhları olduğu için kendilerinin hor görüldüğünü söyledi. Doğrusu insanın çok da duymak istediği bir şey değil. Hayırseverlerimiz öncülük ederse biz bu bölgede cami de yaptırmak da isteriz.

Bölgede temaslarına devam eden heyet, ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına giysi yardımında bulundu. Dernek yetkilileri burada çocukları severek oyuncak dağıtıp onları sevindirdiler. Heyet dualar ile yöre halkı tarafından yolcu edildi.

Su kuyusundan hem Hristiyanlar ve hem de Müslümanlar faydalanacak

Yine aynı kentte ve farklı bir bölgede Akdeniz ailesi adına yapılacak su kuyusunun temel atma töreni gerçekleştirildi.

Bölgenin 600 nüfusunun olduğunu ve bunların 400’ünün Müslüman ve geriye kalanın ise Hristiyan olduğunu kaydeden Abdurrahman Altun, bu kuyudan hem Müslümanların ve hem de Hristiyanların istifade edebileceğinin altını çizdi. Yapılan duanın ardından ilk kazma vuruldu.

Heyet, verdiği oyuncaklar ve yaptıkları ikramlar ile çocukları sevindirdi. (İLKHA)