Afganistan’daki bir milyon yetimin yardıma ihtiyacı var

Afganistan İslam Emirliği'ndeki yetimhanelerde kalan öğrencilerin barınma, giyim ve gıda tedariklerinin hayırseverlerin yardımlarıyla karşılandığını belirten Avrupa Yetim Eli Yetkilisi Nizamettin Aygan, ümmetin yetimlerine sahip çıkılması çağrısında bulundu.

Ambargolarla yıpratılmaya çalışılan, el konulan mal varlıklarının serbest bırakılmamasından dolayı zorlu bir süreçten geçen Afganistan İslam Emirliği hükümeti, bu yoksunluğa rağmen izzetli duruşlarından taviz vermeyerek hem dünya istikbarına karşı mücadelesini sürdürüyor, hem de bir milyona yakın yetimine sahip çıkıyor.

İstediklerini alamayan emperyal güçler büsbütün bir halkı açlık ve yoklukla imtihan etmek istese de Afganistan Hükümeti gelecek nesilleri salih ve dindar yetiştirebilmek için büyük çaba harcıyor. Bunu yaparken de başta Türkiye’deki Müslümanlar olmak üzere hayırseverlerin desteğini bekliyor.

Afganistan’ın tüm bölgelerinden toplanan yetimler, medreselere yerleştirilerek topluma faydalı birer birey haline getiriliyor.

Onlara başta dini ilimler olmak üzere fenni ilimler de veriliyor. Dinine ve milletine bağlı insanlar olarak yetişebilmeleri için bütün imkanlar kullanılıyor. Ancak barınma ve sağlık ihtiyaçları için çok büyük harcamalar yapılıyor ve bu harcamalar için de hayır sahiplerinin desteğine ihtiyaç var.

Afganistan İslam Emirliği’nin, şu anda dünyada en çok fakir barındıran bir ülke konumunda olduğunu belirten Avrupa Yetim Eli Yetkilisi Nizamettin Aygan, ülkede bir milyona yakın yetimin bulunduğunu söyledi.

“Afganistan İslam Emirliği şu anda dünyada en çok fakir barındıran ülke”

 

Avrupa Yetim Eli Yetkilisi Nizamettin Aygan (sağdaki)

Kurban dağıtımının ardından yetimhaneleri gezen Aygan, her çaldıkları kapının ardından farklı bir dram öyküsüyle karşılaştıklarını aktarıyor.

Aygan, “Yetimlerin ihtiyaç duyduğu kırmızı eti kendilerine ulaştırdık. Burada binlerce aile, dul kadın ve çocuk büyük bir mağduriyet ve yokluk çekiyor. Her çaldığımız kapının ardından böyle dramlara şahit oluyoruz. Biz buraya kurban eti dağıtmak için geldik ama başka bir tablo ile karşılaştık.” dedi.

“Medreseler yetimler için hem hayatta kalma sebebi hem de bir umuttur”

Türkiye başta olmak üzere tüm dünya Müslümanlarına çağrıda bulunan Aygan, “Burada büyük bir mazlumiyet var. Dağıttığımız kurban etleri 1-2 gün sonra bitecek ama acı ve dramları devam edecek. Bu nedenle sizden destek bekliyoruz. Kur’an-ı Kerim, yetimlerin üzerinde durur ve yetimleri gözetip onlara sahip çıkmamız gerektiğini emreder. Medreseler yetimleri barındırıyor, yalnız imkanları el vermediği için kapanıyorlar. Yetimler sokaklarda çöp toplamak zorunda kalıyor. Yetimlerin bu hale düşmemesi için onlara destek çıkmamız gerekiyor. Medreseler yetimler için hayatta kalma sebebi ve bir umuttur bu nedenle hayırsever kardeşlerimin yetimlere sahip çıkmalarını istiyorum.” ifadelerini kullandı.

“Yetimlerin dindar ve salih bir birey olarak yetişmeleri için elimizden geleni yapıyoruz”

 

Ubey bin Ka’b yetimhanesi Müdürü Maliyar Habibi (ortadaki)

Ülkede yetimlere bakan medreselerin genel durumu hakkında bilgi veren Ubey bin Ka’b Yetimhanesi Müdürü Maliyar Habibi, yardımlarla ayakta kalabildiklerini belirterek tüm Müslümanları bu konuda duyarlı olmaya davet etti.

Kendi medreselerinin maddi imkân üretecek kapasitede olmadığını belirten Habibi, “Medresemizde 140’a yakın yetim bulunmaktadır. Bu yetimler Afganistan’ın tüm bölgelerinde topladığımız yetimlerdir, onları yetiştirmeye çalışıyoruz. Onlara dini ilimler başta olmak üzere fenni ilimleri de vermeye çalışıyoruz. Onların dindar ve salih bir birey olarak yetişmeleri için elimizden geleni yapıyoruz ancak barınma ve sağlık ihtiyaçları için çok büyük harcamalar oluyor ve bu harcamaları hayır sahiplerinin desteğiyle yapıyoruz. Bizim Medresenin kendi imkanları yok, yardım gelmeyince ciddi manada sıkıntı yaşıyoruz.” bilgisini paylaştı.

“Hayırseverlerin katkılarıyla yetimlerin geçimlerini sağlamaya çalışıyoruz”

Medrese ve yetimhanede okuyan çocukların tümünün hem yetim olması hem de ailelerinin de yoksul olması sebebiyle ihtiyaçları karşılamada zorlandıklarını bildiren Habibi, “Yetimlerin ailelerinin durumları iyi olsaydı belki onların ailelerinden bir katkı alabilirdik ama maalesef aileler de çok kötü bir durumda. Türkiye’den gelen Yetimler Vakfı bize zaman zaman yardımlarda bulunuyor. Geçen kış çocuklarımıza bot ve mont verdiler. Bazı zamanlarda ise bize et ve gıda paketleri veriyorlar. Onların yardımlarıyla yetimlerin geçimini sağlamaya çalışıyoruz. Müslümanların bu gayret ve çabası çocukların yetişmesine katkı sağlayacak. İnsanlar acaba Afganistan’da ne var diyorlar? Şunu bilin ki Afganistan’da çok sayıda yetim, fakir ve çok sayıda perişan insan var. Bu insanlara katkıda bulunmak hepimizin görevi. Elimizden geleni yapıyoruz ancak bizler sadece çocukların terbiye ve eğitimleriyle ilgilenebiliyoruz. İmkanlarımız olmadığı için çocuklara bir şey veremiyoruz. Bunu için hayır kurumları ve hayır sahipleri bizi görmeli, bu acımıza derman olmalıdırlar.” diye konuştu.