Avrupa Yetim Eli Afrika’da mahrumun yanında

ihtiyaç sahibi ailelere gıda ve para yardımı gerçekleştirdi, yine bölge insanı için ihtiyaç olan bisiklet dağıtımı yaparak yüzleri güldürdü.

Yardım çalışmaları kapsamında Uganda’da faaliyetlerini sürdüren Avrupa Yetim Eli Derneği yetkilileri, bu kapsamda Kaliro ili bölgesinde çalışmalarına devam etti.

Kentte faaliyetlerine bir köyde ihtiyaç sahibi ailelere bisiklet dağıtımı yaparak başlayan Avrupa Yetim Eli Derneği Genel Başkanı Abdurrahman Altun ve Derneğin Türkiye Koordinatörü Nurullah Günaydın, burada yine etraflarını saran çocuklara da oyuncak ve yiyecek ikramında bulundular.

Yapılan çalışma hakkında bir açıklama yapan Abdurrahman Altun “Uganda’nın Kaliro kenti bölgesindeyiz. Hayırseverlerimizin bağışladığı bisikletlerin dağıtımını gerçekleştirmekteyiz. Şu anda Rahman Camii önünde bu programı gerçekleştiriyoruz. Tabi bisiklet denilince akla sadece ulaşım aracı olarak gelmesin, bisiklet aynı zamanda yük taşıma aracı. İnsanlar yüklerini, eşyalarını bir yerden bir yere bisiklet ile götürüyor. Uzaklardan su getirmek için kullanıyorlar, yani bisiklet hem ulaşım ve hem de yük taşıma aracı olarak kullanılıyor. Rabbim hayırseverlerimizin hayırlarını hayrını kabul etsin.” dedi.

“Köyün okula ihtiyacı var”

Altun, köyde gerçekleştirdiği temaslar kapsamında 600 nüfuslu köyde öğrencilerin eğitim görecekleri bir okullarının olmadığını, köy camisi imamından öğrendi.

Bu konuda hayırseverlere büyük iş düştüğünün altını çizen Altun “Rahman Camii’ini ziyaretimizde cami hocası bizden bir talepte bulundu, biz de bu talebi hayırseverlerimize iletmek istiyoruz. Camimiz, abdesthaneleri ve su kuyusu güzel, bu noktada elhamdülillah bir sıkıntımız yok. Daha önemli bir ihtiyaçtan bahsettiler. O da köyün bir okula ihtiyacı olduğu. Tabi okul dedikleri bizim bildiğimiz lüks okul değil, iki gözlü, öğrencilerin içinde okuyabilecekleri sınıflar. Bu tahtayı buraya koyduk, ya camide ya da dışarıda öğrencilere ders veriyorlar. İleride bir okul var başka ülkelerden gelip orada yapmışlar ve buradaki Müslüman çocukları oraya gidemiyormuş Arapça İslami eğitimler verilmiyor. Kendilerini dışlanmış olarak hissediyorlar. Eğer bize bu konuda hayırseverlerimiz yardımcı olurlarsa, caminin yanındaki boş arazide okulu yaparak bu halka hizmet etmek isteriz.” ifadelerini kullandı.

İhtiyaç sahiplerine para yardımında bulunuldu

Ailelerin küçücük barakalarda kaldıklarına şahit olduklarını belirten Altun, bu tablo karşısında duygulandığını ve özellikle bu tabloyu lüks hayat isteyen insanların görmesi gerektiğini söyledi.

Altun bir eve yaptığı ziyarette, “Aileye biraz yardımda bulunduk, şu andaki manzara bu, konuşulacak bir şey de yok. Burası evin oturma odası, mutfağı, banyosudur. Neye ihtiyaç varsa evleri budur. Özellikle Avrupa’daki Müslümanların duyması için söylüyorum, oturma, yatak odası ayrı, çocuk odası ayrı, mutfak ayrı, yetmez senede bir değiştirme, eve yeni yeni süsler verme. Bu tabloyu görmeliler, Rabbim yardım etsin, bu insanlara yardım etme noktasında güç kuvvet versin.” diye konuştu.

Ev ziyaretlerinde ihtiyaç sahiplerine para yardımında bulunmaya devam eden Altun “Hayırseverlerimizin bize bağışladığı bir miktar para var, o paraları gezdiğimiz yerlerde mağdur ailelere veriyoruz. Evin reisi yaşlı, eşi yürüyemiyor ve gözleri görmüyor. Çok bir şey söylemeye gerek yok, evin hali içler acısı.” şeklinde konuştu. (İLKHA)