Avrupa Yetim Eli Afrika’da yoksul ailelere “Süt Keçisi” dağıttı

Afrika'da yoksul aileler için kalıcı geçim kaynakları oluşturmak amacıyla "Süt Keçisi Projesi"ni imzalayan uluslararası insani yardım kuruluşu Avrupa Yetim Eli, onlarca aileye süt keçisi dağıttı.

Birçok yardım faaliyeti gerçekleştirmek üzere Afrika’nın Etiyopya ülkesinde bulunan Avrupa Yetim Eli, başlattığı “Süt Keçisi Projesi” ile yoksul ve ihtiyaç sahibi ailelere kendi ayakları üzerinde durmalarını amaçlıyor.

Avrupa Yetim Eli, bu kapsamda Oromiya eyaleti, Batı Bale bölgesi Sawena köyünde süt keçisi yetiştirip geçimini bu yolla sağlamak isteyen 50 aileye 3’er keçi verdi.

Yaptıkları yardım çalışması hakkında açıklamalarda bulunan Avrupa Yetim Eli Genel Başkanı Abdurrahman Altun, “Süt Keçisi Projesi” ile hedeflerinin yoksul aileleri kalkındırmak olduğunu söyledi.

“Burada keçilere ihtiyaç var”

Altun, “Etiyopya’nın Oromiya bölgesindeyiz. Gıda dağıtımından sonra canlı süt keçisi projesine geldik. Projeyi yapmamızın sebebi; burada uzun süreli bir kuraklık olmuş ve hayvanlar azalmış. Bu sebepten dolayı buna ihtiyaç var. Aileler birkaç keçi ellerinde olursa onunla geçimlerini sağlarlar. Sütünden, yavrusundan faydalanırlar.” dedi.

 

“Bu ailelerden sonra keçileri başka yoksullara vereceğiz”

Etiyopya’da yerel bir dernekle bir anlaşma imzaladıklarını belirten Altun, “Her aileye 3 tane dişi keçi veriyoruz. Bu aileler bu dişi keçileri alıp besliyorlar, artırıyorlar. 2-3 sene sonra kendilerinden keçiyi alıp yoksul başka bir aileye vereceğiz. Bu şekilde projenin devamlılığını sağlıyoruz. Şu anda 150 keçimiz var. 50 aileye 3’er keçi veriyoruz. Düzenli olarak her sene keçilerin durumuyla ilgili yereldeki arkadaşlarımız takibini yapacaklardır.” ifadelerini kullandı.