Örnek proje ile Afrikada engelli yetimlere evler inşa edildi

Örnek proje ile Afrikada engelli yetimlere evler inşa edildi

Türkiye'den 7 bin 500 kilometre uzaklıkta bulunan Afrika'nın yetimler ülkesi Uganda'da örnek bir çalışmaya imza atan Avrupa Yetim Eli, engelli yetimleri ev sahibi yaptı.

Afrika kıtasının doğu kesiminde yer alan Uganda’da yardım çalışmalarını sürdüren Avrupa Yetim Eli, hayırseverlerin verdiği bağışları ihtiyaç sahiplerine ulaştırmanın mutluluğunu yaşıyor.

Yetim, öksüz ve muhtaçlara yardım eden uluslararası yardım kuruluşu Avrupa Yetim Eli, yaptığı gıda ve giyim yardımları, cami inşaatı, su kuyusu projeleri, tekerlekli sandalye ile süt keçisi projesinin yanında yetimlere, barınabilecekleri evler de inşa ediyor.

Ülkenin Kalirov bölgesindeki Budama Köyü’nde, derme çatma küçücük bir barakada hayatını idame ettirmeye çalışan Nusra Teyze’nin 4 yetim çocuğu bulunuyor. Engelli olduğu için yürüyemeyen Nusra Teyze’nin kulaklarının da işitmediği belirtildi.

Yine aynı köyde bulunan engelli Kasım’ın ise evi yok. Yetim ve öksüz olan Kasım’ın bugüne kadar dışarda yaşadığı ve köylülerin yardımıyla hayatta kaldığı belirtiliyor.

Uluslararası İnsani Yardım Kuruluşu Avrupa Yetim Eli, hayırsever Hacı Cektar Zerey’in desteğiyle köyde iki ayrı ev inşa etti.

Bölgede bulunan ve inşaat çalışmalarının devam ettiği köye giderek lojmanları inceleyen İnsani yardım kuruluşu yetkilileri, evler bittikten sonra, düzenlenecek törenle Nusra Teyze ile Kasım’a teslim edileceğini söyledi.

“İlk olan projeyi farklı bölgelerde de devam ettireceğiz”

Avrupa Yetim Eli Genel Başkan Yardımcısı, şunları söyledi: “Bizler birkaç ay önce Budama Köyü’ne gelmiştik. Kasım abimizin annesi ve babası vefat ettiğini ve kendisinin de dışarda yatıp kalktığını öğrendik. Otların içinde, dere kenarında, ağaçların altında yatıyordu. Hatta sabah kalkınca engelli bacaklarını sinekler ve değişik hayvanlar ısırıyordu. Köylüler, Kasım’ın durumunu bize bildirdi ve bizler de hemen bir çalışma başlattık. Avrupa Yetim Eli olarak, hayırsever Hacı Cektar Zerey aracılığıyla kendisine bir ev yaptırdık. Şu an inşaat çalışmaları devam ediyor. İnşallah en kısa sürede bitecek ve Kasım abimizi buraya yerleştireceğiz. Bu şekilde artık dışarda yatmak zorunda kalmayacak ve sıcak bir evi olacak. Bu projemiz ilktir. İnşallah bu projeyi farklı ülkelerde ve bölgelerde de devam ettireceğiz. Bu vesileyle hayırseverlerimize çok teşekkür ediyoruz. Rabbim hayırlarını kabul etsin.”

Yetim ve öksüz engelli Kasım ise kendisine böyle bir yardımda bulunan Avrupa Yetim Eli başta olmak üzere hayırseverlere teşekkür ederek, minnettar olduğunu ifade etti.

“Bazı projeler vardır ki maddiyatından çok manevi boyutu çok önemlidir, Yetim Evi Projesi de bunlardan biridir”

4 yetim çocuklu, engelli ve dul Nusra Teyze için yapılan ikinci evde de incelemelerde bulunan Ateş, evin tamamlanmasıyla Nusra Teyze’nin mağduriyetinin hafifleyeceğini, daha güzel, ferah ve sağlıklı evde yetimleriyle kalacağını söyledi.

Başkanyardımcısı, “Nusra Teyze gerçekten çok mağdur. Engelli haliyle 4 yetim çocuğuna bakıyor. Ayrıca kulakları duymuyor ve gözleri de çok iyi görmüyor. Rabbim acil şifalar versin. Bu mübarek 3 ayların hürmetine hem teyzemize Allah şifa versin hem de hayırseverimizden razı olsun. Gerçekten duygulanmamak elde değil. Bazı projeler vardır ki maddiyatı hiç önemli değil önemli olan manevi boyutudur. Rabbim kabul eylesin.” dedi.

Avrupa Yetim Eli yetkililerine teşekkür eden Nusra Teyze, hayırsevere sürekli dua ettiğini söyledi. (İLKHA)