Avrupa Yetim Eli Balkanlarda yardım çalışmalarına başladı

Avrupa Yetim Eli Balkanlarda yardım çalışmalarına başladı

Avrupa Yetim Eli, Balkan ülkelerinde 2020 kış yardımları kapsamında çalışmalarına başladı.

1990’lı yıllarda Kosova ve Bosna’da yaşanan savaştan kaçarak Karadağ’a sığınan aileler, aradan geçen onca zamana rağmen savaşın etkisini hissetmeye devam ediyor. Birçok kişinin tek başına yaşadığı, aileleriyle birlikte yaşayanların da işsizlik ve yoksulluk sebebiyle zor şartlarda yaşamlarını sürdürmeye çalıştığı kampa yardım ulaştıran Avrupa Yetim Eli, hayırseverler ile muhtaçlar arasında köprü olmaya devam ediyor.

24 Aralık tarihinde Almanya’da yetim ve muhtaçlar için düzenlenen konserden elde edilen gelirle Balkanlarda yardım çalışmalarına başlayan Avrupa Yetim Eli, “Balkanlar 2020 Kış Yardımı”na Karadağ’da başladı. Plav şehrinin Gisingi bölgesinde bulunan ve 140 ailenin yaşadığı mülteci kampında battaniye, gıda temizlik ve yakacak yardımı yapıldı.

Yaptıkları yardım çalışmaları hakkında konuşan Avrupa Yetim Eli Genel Başkan Yardımcısı, “Avrupa Yetim Eli olarak 24 Aralık 2019’da Almanya’da yetimler için organize ettiğimiz konserden gelen geliri daha önce İstanbul’da bugün de Balkan ülkelerinden olan Karadağ’ın Plav şehrinde dağıtıyoruz. Bu bölgede Bosna savaşından kalan 140 ailenin kaldığı bir kamptayız. Bu kampta daha önce de çalışılmalarımız oldu. Burası uzun süren bir kış dönemi yaşıyor. Eylül ayından nisana kadar burada kar olabiliyor. Burada insanlar soba ile ısınıyorlar. Onun için odun büyük bir ihtiyaç. Biz de yakacak, gıda paketi, battaniye ve temizlik malzemesi yardımında bulunduk. 140 aileye yardım yaptık. Rabbim hayırseverlerimizden razı olsun. İnşallah çalışmalarımız devam edecek. Yarın Kosova ve Sırbistan’da da yardım çalışmalarımızı yaparak 2020 kış çalışmalarımızı tamamlamış olacağız.” dedi. (Nizamettin Aşkın- İLKHA)