Avrupa Yetim Eli Başkanı Altun Deprem bölgelerine yardımlar devam edecek ve etmelidir

Kahramanmaraş merkezli depremlerde 10 ilde ilk günden itibaren depremzedelere Avrupa Yetimeli olarak yanlarında olduklarını belirten Avrupa Yetim Eli Başkanı Abdurrahman Altun, deprem bölgelerine yardımların devam edeceğini ve etmesi gerektiğini söyledi.

Avrupa Yetimeli ve kardeş kuruluşlar, Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen depremlerin ardından başlatılan yardım seferberliğine katkı sunmaya devam ediyor. Bu kapsamda Avrupa Yetimeli, İHO EBRAR, Yetimler Vakfı ve Umut Kervanı binlerce kişilik ekibiyle deprem bölgelerinde çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.

Avrupa Yetimeli ve kardeş kuruluşlarının 10 ili etkileyen iki depremin ardından depremin yaşandığı illerde, yemek dağıtımına devam edeceği belirtildi.

Altun, “Avrupa Yetimeli olarak depremzedelere yardım etmek için Türkiye’de bulunmaktayız. Türkiye’de kurduğumuz koordinasyon çerçevesinde dört kurum olarak sahadayız. Çalışmalarımızı yapıyoruz. İki gün boyunca Adıyaman’daydık. Adıyaman’daki durumu yakından gördük ve yardımlarımızı yaptık. Bugünde Malatya’dayız. İlk önce sıcak yemekten başlayarak depremzedelere yardıma başladık. Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesinin önünde sıcak yemek noktasını kurarak hastalar, hastane personeli, güvenlik güçleri ve dileyen herkes kurduğumuz bu noktada yemeğini temin edebiliyor. Malatya’da durum içler acısı. Enkazlar halen yerinde duruyor. Depremin oluşturduğu sancılar hala tazeliğini koruyor. STK’lar olarak üzerimize düşen yardım etme görevini yerine getiriyoruz. Dünyanın birçok yerinde yardımlar geliyor. Bu yardımlar devam edecek ve etmelidir. Çünkü depremin yaraları kısa bir zamanda sarılacak cinsten değildir. Ağırlık olarak nakdi yardımlar alıyoruz. Tespit ettiğimiz eksiklikleri tedarik ederek ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. İhtiyaç olarak ısıtıcıya çok ihtiyaç vardır. Barınma ve çadır ihtiyacı çok acil olarak vardır. Çadır bulmakta sıkıntı yaşıyoruz. Bu süreçte gelen gıdalar zamanla tarihi geçiyor veya bozuluyor. Gıdaların devamlılığı açısından gıdaya da ihtiyacımız vardır. Deprem olan bölgelerde insanlar evini bırakmış dışarda yaşıyorlar. Bundan dolayı her şeye ihtiyaçları vardır.” şeklinde konuştu.