Avrupa Yetim Eli, Burundi’de 500 aileye gıda yardımında bulundu

Ramazan ayı yardım çalışmaları kapsamında Burundi'de bir dizi insani yardım faaliyeti yürüten Avrupa Yetim Eli, günlerdir sürdürdüğü yoğun çalışmalar kapsamında 500 aileye yüzbinlerce lira değerinde gıda yardımı yaptı.

Daha önce ülkede selden etkilenen mağdur halka, yetim ve yoksullara giyim, kurban eti, nakdi yardım, iftar yemekleri, Kur’an-ı Kerim hediyesi gibi farklı bölgelerde birçok faaliyete imza atan Avrupa Yetim Eli, Bujumbura ilinin Gatumba bölgesinde tek seferde 500 aileye yüklü miktarda gıda yardımında bulundu.

 

Burundi halkı, günlük bir doların altında gelirle yaşam mücadelesi veriyor

Yaptıkları yardım çalışmalarına ilişkin İLKHA muhabirine konuşan Avrupa Yetim Eli gönüllüsü Nizamettin Aygan, “2023 Ramazan ayı kapsamında dünyanın en fakir ülkelerinden biri olan Burundi’deyiz. Burundi, yokluk, sefalet ve açlıkla beraber yaşanan sel felaketiyle acıları katlandı. Bundan bir hafta önce yaşanan sel felaketinde binlerce insan ne yazık ki yaşadıkları yerlerden göç ederek başka yere gitti. Birleşmiş Milletler raporuna göre dünyanın en yoksul ülkelerinden olan Burundi’de halk, günlük bir doların altında gelirle yaşam mücadelesi veriyor.” dedi.

 

Avrupa Yetim Eli gönüllüü Nizamettin Aygan

“Yoğunluğumuzu deprem bölgesine versek de kardeşlerimizin beklentilerini karşılamak için Burundi’ye geldik”

Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremler nedeniyle çalışmalarını deprem bölgesinde yoğunlaştırdıklarını hatırlatan Aygan, “Avrupa Yetim Eli olarak başta memleketimizde yaşanan elim deprem hadisesi nedeniyle tüm yoğunluğumuzu depreme, ülkemize verdik. Ancak buradaki kardeşlerimizin de bizden beklentileri vardı. Biz de o beklentileri karşılamak için buraya geldik. Tabi yardım programımız gıda, nakdi yardım, adak-akîkâ kurbanı, iftar yemekleri ve daha nice projelerle devam ediyor. Rabbim gönderilen yardımları katında kabul etsin. Bu Ramazan ayı hürmetine verdikleriniz karşılığında dünyada ve ahirette güzellikler, esenlikler versin.” diye konuştu.

Aygan, Avrupa Yetim Eli olarak sadece Burundi’de değil dünyanın en ücra köşesine giderek mazlumlara umut olmaya devam edeceklerini söyledi.