Avrupa Yetim Eli, deprem bölgesindeki çalışmalarına devam ediyor

Kahramanmaraş merkezli depremin ardından merkezi Almanya'da bulunan Avrupa Yetim Eli, deprem bölgesinde yardım faaliyetlerini sürdürüyor.

Pazarcık ve Elbistan merkezli 7,7 ile 7,6 büyüklüğündeki iki büyük deprem Türkiye’de 10 il ve Suriye’de etkili oldu.

Kahramanmaraş başta olmak üzere Hatay, Adıyaman, Malatya, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Osmaniye, Adana ve Kilis’te yıkımlara neden olan depremin yardım seferberliği başlatan Avrupa Yetim Eli, depremzedelerin her türlü ihtiyacını gidermeye çalışıyor.

Yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgi veren Avrupa Yetim Eli Genel Başkan Yardımcısı Serdar Şişman, “Uluslararası yardım kuruluşu Avrupa Yetim Eli olarak şu anda Adıyaman’dayız. Adıyaman’da depremden zarar gören 10 ilimizden bir tanesidir. Avrupa’dan bizlere bağış veren hayırseverlerin inşallah yardımlarını Adıyaman’da dağıtacağız. Adıyaman’da da ne tür çalışma yapacağımızdan bahsetmek istiyorum. Burada gıda paketi, battaniye, soba yardımında bulunacağız. Bir de özellikle hayırseverlerin bize teslim ettiği nakdi yardımlar var. Onları depremzedeler ulaştıracağız. Avrupa’dan hayırseverlere bir kez daha sizin aracılığınızla teşekkür ediyorum.” dedi.

Almanya Wiesbaden’den geldiklerini söyleyen Enis Oral, “Wiesbaden’den 11 kişi geldik. Avrupa Yetim Eli olarak, hayır severlerin hayrını depremzedelere dağıtmaya geldik. Allah hepinizden razı olsun. Adıyaman’ın girişinden buraya kadar bayağı yıkık evler var. Mağduriyet bayağı yüksek olduğu için hayırları burada dağıtacağız Allah’ın izniyle. Sizin verdiğiniz emanetleri buraya teslim etmeye geldik. Yerini bulacak. Buradaki arkadaşlar Allah razı olsun çok güzel bir koordinasyonla çalışıyorlar. Tespit ediliyor. Yardım paketleri, gıda paketleri çadırdan ısıtıcıya kadar her şey mevcuttur. Yetimlere ve buradaki mağdurlara verilecek.” ifadelerini kullandı.

Almanya’da topladıkları yardımları deprem bölgesine getirdiklerini söyleyen Mehmet Yıldırım da şöyle konuştu:

“Almanya’dan geliyorum. Toplamış olduğumuz yardımları burada Avrupa Yetim Eli aracılığıyla depremzedelere dağıtmaya geldik. Aileleri gezdik deprem bölgelerini gezdik. Dün Kahramanmaraş’taydık ve bugün Adıyaman’a geldik. 2 burada olacağız inşallah. Durum vahim ama inşallah bugün birlik olma günü. Elimizden geleni yapıp bu yaraları saracağız inşallah. Toplamış olduğumuz bütün yardımları buradaki bütün depremzedelere dağıtacağız inşallah. Gün birlik günü, beraber olma günü, hepimiz beraber inşallah bunun üstesinden geleceğiz.”

Almanya’dan getirdikleri yardım malzemelerini Umut Kervanı aracılığıyla depremzedelere ulaştırdıklarını söyleyen Barış, “Dün Kahramanmaraş’taydık. 2 gün orada kaldık. Depremde enkaz altında kalmış, evlerini kaybetmişler, çadırlarda kalıyorlar. Biz de yardım topladık. Allah onların hayırlarını kabul etsin.  Biz o yardımlarını buraya getirdik. Şehir şehir, ilçe ilçe, köy köy, çadır çadır dolaştık ve o hayırlarını yerlerini ulaştırdık. Allah hayırlarını kabul etsin. Bugün de Adıyaman’a geldik. Adıyaman merkezdeyiz. Burada gönüllü kardeşlerimiz var Umut Kervanı ile organizeli bir şekilde hareket ediyoruz. Beraber çalışıyoruz. Burada da Allah nasip ederse ilçelerde, köylerde, merkezde mağdur olanlara ihtiyaçları doğrultusunda yardımlar ulaştıracağız. Diyeceklerim bunlardır. Allah Almanya’da kuruluşumuza depremzedeler için bağışta bulunanların hayırlarını kabul etsin. Allah emeklerini boşa çıkarmasın. Biz burada beraber çalıştığımız kardeşlerimize teşekkür ediyoruz. Onlara minnettarız. Mübarek Üç Aylar’dayız, Allah hayırlarını kabul etsin. İnanıyorum ki burada yardım yapıyor veya bağışta bulunuyorsa Allah dualarını geri çevirmiyor. Çünkü buradaki halk şimdi buradaki halk çok mağdur durumdadır. İnşallah gönderdiğiniz yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.