Avrupa Yetim Eli deprem bölgesine yardımlarına devam ediyor

Adıyaman'da 6 Şubat 2023 Pazartesi günü meydana gelen 7.7 ve 7.6 şiddetindeki depremlerin ardından Avrupa Yetim Eli, deprem bölgelerinde çalışmalarına devam ediyor.

Deprem bölgesindeki depremzedelerin yaralarını sarmak için yurt dışından gelen yardımları koordine eden Avrupa Yetim Eli temsilcileri, deprem bölgelerini gezmeye devam ediyor.

Avrupa Yetim Eli Almanya Temsilcisi Turan Polat, “Bugün depremin 55’inci günü, yaklaşık iki ay geçti depremin üzerinden. Depremin ilk gününden beri Avrupa Yetim Eli olarak sahadaydık. İlk günden beri Umut Kervanı ile beraber organizeli bir şekilde bu işi yürütüyoruz. İki önce Türkiye’ye bugün de Adıyaman’a geldik.  Bugün burada iftar yemeği veriyoruz. Buradaki kardeşlerimizin ihtiyaçları devam ediyor. Hayırseverlerin hayırlarını kat kat yapmalarını istiyoruz. Çünkü gelip buradaki mağduriyetin boyutlarını görmemiz lazım. Ülkemizde büyük bir deprem yaşandı. Birçok kişi vefat etti, geride kalan çocuklar yetim oldu. Bu yetimlerimize sahip çıkmamız lazım. Bu da Allah’ın izni ile siz hayırseverlerin yardımıyla olacaktır. Avrupa’dan Yetim Eli aracılığıyla bizlere teslim edilen yardımları teslim ettik. Allah hepsinden razı olsun.” ifadelerini kullandı.

Avrupa Yetim Eli gönüllüsü Mehmet Kaya, depremzedelerin en azından yanında yer almak için geldiklerini belirtti.

Kaya, “Bugün depremin 55’inci günü, depremzede kardeşlerimizin yanında olabilme adına Türkiye’ye geldik. Televizyonun başından izlediğimizde üzülüyorduk. Ama gelip yerinde gördüğümüzde felaketin boyutunun ne kadar büyük olduğunu gördük.  Burada yapılan dağıtımlar ve pişirilen aşlar, tek kişinin tek başına altından kalkacağı iş değildi. Bu işler, hayırseverlerin katkısıyla olan işlerdi. Bizler Yetim Eli olarak köprü görevimizi yapmaya devam edeceğiz. Bugün itibariyle milyonlarca aş dağıtılmış burada. Birçok kişi yakınlarını ve işlerini kaybetmiş, biz onların dertlerine merhem olamıyorsak da en azından yanlarından yer almaya gayet etmeliyiz. Burada mağduriyet devam ediyor. Bu mübarek ayda fitre, zekat ve sadakaların buralara gönderilmesi gerekir.” dedi.