Avrupa Yetim Eli Derneği Somali’de yardım çalışmalarına devam ediyor.

Kurban Bayramı münasebeti ile Somali'de bulunan Avrupa Yetim Eli Derneği gönüllüleri, hayır çalışmalarına devam ediyor. Mogadishu kentinden su kuyusu temelini atan dernek üyeleri, aynı zamanda ayni ve nakdi yardım çalışması yürüttü.

Merkezi Almanya’da bulunan Avrupa Yetim Eli Derneği, dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Afrika kıtasında da Kurban Bayramı vesilesi ile çeşitli çalışmalar yürüttü.

Afrika ülkelerinden Somali‘de ihtiyaç sahibi aileler için yardım çalışmaları yürüten Avrupa Yetim Eli Derneği üyeleri yürütülen çalışmalar kapsamında bayramın ilk gününü kurban eti dağıtımı yaparak geçirdi. Daha sonraki günlerde ise sırasıyla nakdi, gıda ve giyim yardımını gerçekleştiren dernek üyeleri. çocukları da unutmadı. Dernek üyeleri ikram ettikleri şeker ve çikolatalarla çocukları sevindirdiler.

Kentin ücra noktalarında su kuyusu temeli atan dernek üyeleri, ülkede susuzluğun büyük problemler oluşturduğunu kaydetti.

Avrupa Yetim Eli Derneği üyesi Nizamettin Aygan, “Malumunuz Afrika’da su noktasında çok ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Bu sıkıntıların en çok yaşandığı ülkelerden biri de Somali’dir. Bunun ne demek olduğunu ise yakinen gördük.” dedi.

Yaptıkları çalışmalar ile ilgili bilgi veren Aygan, “Kurbanlarımızın başındaydık, hamdolsun kesilen kurbanları mazlum, fakir, ihtiyaç sahiplerine dağıttık. Kurban eti dağıtımının ardından hayırseverlerimizin bize ulaştırdığı nakdi yardımlarımızı ihtiyaç sahiplerine teslim ettik. Son olarak ihtiyaç sahiplerine yaptığımız gıda yarımı ile yüzleri güldürdük. Ama şunu söylemeden de geçemeyeceğim, gerçekten yokluğun, sefaletin ve açlığın yaşandığı bir diyar Afrika. Çocukların, evlerin halini gördüğümüzde içimiz yanıyor.” ifadelerini kullandı.

Yapılan yardımlar ve Türkiye’nin devlet nezdinde yürüttüğü yatırım ve çalışmalar nedeniyle halkın sevgisini kazandığına şahit olduklarını belirten Aygan, “Gezdiğimiz her yerde çocukların dilinde hep Türkiye sloganları ile karşılaştık. Somali halkının Türkiye’ye olan olumlu bakış açıları bizleri mutlu etti. Demek ki Türkiye’nin burada yürüttüğü çalışmalar buradaki insanları mutlu etmiş. İnşallah yardımlarımız burada devam edecek.” diye konuştu.

Dernek üyeleri ülkede devam eden bir caminin yapımı içinse bir miktar para yardımında bulundu. (İLKHA)