Avrupa Yetim Eli: Eğitimin olmadığı yerde fakirlik ve savaş olur

Avrupa Yetim Eli: Eğitimin olmadığı yerde fakirlik ve savaş olur

Avrupa Yetim Eli tarafından "Karanlığa Bir Mum da Sen Yak" sloganıyla dünyanın birçok yerindeki yetim ve mağdur öğrencilere kırtasiye yardımı yapıldı.

“Karanlığa Bir Mum da Sen Yak” sloganıyla yola çıkan Avrupa Yetim Eli; Türkiye, Etiyopya, Filistin, Sri Lanka ve Makedonya gibi ülkelerde binlerce öğrenciye çanta ve kırtasiye malzemesi dağıttı.

Hayırseverlerin bağışlarıyla eğitim-öğretim döneminin başında dünyanın birçok yerinde yetim ve mağdur öğrencilere kırtasiye yardımı yaptıklarını dile getiren Avrupa Yetim Eli Yetkililer, “Uluslararası yardım kuruluşu Avrupa Yetim Eli olarak yeni eğitim-öğretim yıllının başlamasıyla ‘Karanlığa Bir Mum da Sen Yak’ sloganıyla yetim ve mağdur öğrenciler için kırtasiye projesini başlattık. Türkiye, Balkan ülkeleri, Afrika, Asya ve Filistin’de bu proje kapsamında binlerce öğrenciye ulaştık.” dedi.

Avrupa Yetim Eli olarak bu projedeki hedeflerinin “Eğitim olmadan, bu dünyada hiçbir şey başaramayacaksınız.” diyen Malcolm X’sin sözünü şiar edindiklerini belirten Yetkililer, “Eğitimsiz insan kalmasın, çünkü eğitim olmayan yerde sorunlar olur. Eğitimin olmadığı yerde fakirlik, mağduriyet, savaş, cinayet olur, hayata ve insanlığa boş verme olur. Bu yavrularımızın eğitimine destek olalım ki, yarınki dünyalarında milyonlarca insan açlıkla ölüm sınırında olmasın. Bu çocukların eğitimlerine destek olalım ki, yarınki dünyalarında milyonlarca insan savaşlarda ölmesin. Bu öğrencilerimizin eğitimine destek olalım ki, yarınki dünyalarında akılarını başkalarına kiraya verip başkaları bunları kullanmasın.” ifadelerini kullandılar.

Dernek Yetkilisi, “Yoksulluğun eğitime engel olmaması için Türkiye’de Kahramanmaraş Çağlayancerit’te, Balkan ülkelerinden Makedonya’da, Afrika’nın Etiyopya ülkesinde, Asya’nın Sri Lanka ülkesinde binlerce öğrenciye kırtasiye yardımında bulunduk. Bu projemizde bize destek veren tüm hayırseverlerimize sonsuz teşekkür ederiz. Allah hayırlarını kabul etsin. Bu yeni eğitim yıllının da insanlığa ve İslam’a hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ederiz.” şeklinde konuştu. (Mehmet Sait Çelik–İLKHA)