Avrupa Yetim Eli Kenya'da ihtiyaç sahibi ailelere gıda yardımında bulundu

Avrupa Yetim Eli Kenya’da ihtiyaç sahibi ailelere gıda yardımında bulundu

Yapılan yardım çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Avrupa Yetim Eli Temsilcisi ihtiyaç sahibi ailelere ulaşmak için binlerce kilometre uzaklıkta bulunan ihtiyaç sahibi ailelere ulaşmanın sevincini yaşadıklarını söyledi.

Uluslararası İnsani Yardım Kuruluşu Avrupa Yetim Eli, Doğu Afrika ülkesi Kenya’nın Garissa kentinde ihtiyaç sahibi ailelere gıda yardımında bulundu.

Afrika ülkeleri başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde yetim, öksüz ve muhtaçlara yardım eden Uluslararası yardım kuruluşu Avrupa Yetim Eli, Ramazan ve Kurban Bayramı çalışmalarının yanı sıra gıda ve giyim yardımları, cami inşaatı, su kuyusu projeleri ve sünnet organizasyonları ile mağdurların yüzünü güldürmeye devam ediyor.

Yardım çalışmaları kapsamında Kenya’ya gelen Avrupa Yetim Eli, Avrupalı ve Türkiyeli hayırseverlerin bağışlarını ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı. Gıda yardımlarının yanı sıra çeşitli oyuncak ve şekerlemelerle de çocukları sevindirmeyi ihmal etmeyen Avrupa Yetim Eli temsilcileri, gerçekleştirdiği ziyaretler ile binlerce ihtiyaç sahibi aileye ulaştı.

Kendilerine gelecek yardımları dört gözle bekleyen mağdur ve muhtaçlar, Avrupa Yetim Eli heyetini, büyük bir sevinçle karşıladı. Heyete yoğun bir ilgi gösteren halk, aldıkları gıda yardımlarından dolayı teşekkür etti. Aldıkları yardımlarla yüzleri gülen muhtaç ailelerin sevinçleri ise görülmeye değerdi.

Yaptıkları gıda yardımları hakkında değerlendirmelerde bulunan Avrupa Yetim Eli Wiesbaden temsilcisi Serdar Şişman, hayırseverlerin katkılarıyla toplanan bağışlarla ihtiyaç sahibi ailelere gıda yardımında bulunduklarını söyledi.

Yardım çalışmaları kapsamında Afrika’nın Kenya ülkesinin Garissa kentine geldiklerini anımsatan Şişman, “Garissa’nın köylerindeki insanlar gerçekten fakir ve mağdurlar. Bizde bundan dolayı bu köyde gıda yardımı ile projelerimize başladık. Gıda paketlerini dağıtmamıza destek olan, bu konuda katkı sunan bütün hayırseverlere teşekkür ediyoruz.

“İnsanların üzerinde doğru dürüst elbise, ayaklarında ise ayakkabı yok”

Yokluk içinde hayata tutunmaya çalışan mazlum Afrikalıların içinde olduğu duruma çok üzüldüklerini belirten Şişman, “Burada gördüğümüz ve gözlemlediğimiz insanların mağduriyeti gerçekten bizleri çok duygulandırdı. İnsanların üzerinde doğru dürüst elbise, ayaklarında ise ayakkabı yok. Bir gıda paketi alabilmek için burada saatlerce bekleyen insanlar vardı. Mağduriyet ve yokluğun had safhada olduğu bir bölgedeyiz. İnşallah bir hafta boyunca Kenya’dayız. Kenya’da canlı keçi projemiz, her aileye bir çift keçi vereceğiz. Bu proje ile bu aileler bir nebze olsun aldıkları keçilerin sütünden faydalanacaklar. Bu proje ile onlara destek olacağız. Daha sonraki projelerimiz giyim ve kırtasiye yardımımız var. İnşallah değişik projelerimiz de olacak.” ifadelerini kullandı.

“Bütün hayırseverlere teşekkür ediyoruz”

Desteklerinden dolayı hayırseverlere teşekkür eden Şişman, “Avrupa Yetim Eli olarak bir hafta boyunca Kenya’dayız. Hayırseverlere sesleniyoruz; biz Kenya’da iken de yardımlarını Avrupa Yetim Eli hesabına gönderebilirler. Avrupa ve Türkiye’deki bütün hayırseverlere teşekkür ediyoruz. Bizleri projelerimizde yalnız bırakmadılar, destek ve katkı sundular. Canı gönülden onlara da teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.

“Mağduriyetin dorukta olduğu bir bölgedeyiz”

Afrika halkı için gıda paketlerinin çok önemli olduğuna dikkat çeken Şişman, “Gördüğümüz kadarıyla bazı ailelerin hiçbir şeyi yok. Mağduriyetin dorukta olduğu bir bölgedeyiz ve bir paket gıda paketi onlar için çok önemli. Çünkü bu gıda paketi ile bir-iki aylık temel ihtiyaçlarını giderecekler ve bu gıda paketlerini alırken yüzlerindeki sevinçlerini gördük. Biz de tabi ki hayırseverlerin bize verdiği destek ile buradayız. Yine bütün bağışçıların adına buradayız. Buradaki insanların sevinci hayırseverlerimizin sevincidir. Bu insanların yaptıkları dualar hayırseverlerin dualarıdır. Gıda yardımları bizleri gerçekten duygulandırdı. Çünkü bizler geldiğimiz ülkelerde, memleketlerimizde bir tas yemeği beğenmezken, ‘bugün ve yarın ne yiyeceğim’ düşüncesi taşırken buradaki insanlar, yıl boyunca hep aynı gıdayı tüketiyorlar. Özellikle bazı illerde şahit olduğumuz durumlar var. Değişik bir yemek yediklerinde Ramazan ayının geldiğini anlıyorlar. Çünkü değişik bir yemeği başka dönemlerde yiyemiyorlar. Ancak Ramazan ayında değişik yemek yiyebiliyorlar. Çünkü imkanları yok.” diye konuştu. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)