Avrupa Yetim Eli, Suriye’deki depremzedeleri unutmadı

Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 10 ilde yıkıma sebebiyet veren depremlerin ardından yaraların sarılması için deprem bölgelerinde gece gündüz çalışma yürüten Avrupa Yetimeli, Suriye'deki depremzedelere de yardım elini uzattı.

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki büyük deprem Türkiye’de 10 ilde, Suriye ve Filistin’deki bazı şehirlerde yıkımlara neden oldu.

Evleri yıkılan, hasar gören milyonlarca insan, devlet kurumları ve özel kurumların destekleriyle hazırlanan mekanlarda, çadırlarda yaşamlarını sürdürürken enkaz altında kalan yakınlarından da umutlu bir haberin gelmesini bekliyor.

Gece gündüz demeden yaptıkları yardım çalışmalarıyla depremzedelere giyim, gıda, battaniye, sıcak yemek gibi birçok yardım çalışması yürüten kuruluşlar, gönüllü ekipleriyle birlikte arama kurtarma çalışmalarına da destek olmaya devam ediyor.

Avrupa ve Türkiye’de yardım faaliyetlerinde bulunan 4 yardım kuruluşu aldıkları ortak kararla Türkiye ve Suriye’deki depremzedelere yardım elini uzattı.

Depremin yaşandığı 6 Şubat’tan bu yana yardım seferberliği başlatan Umut Kervanı Vakfı, Yetimler Vakfı, IHO Ebrar ve Avrupa Yetim Eli Türkiye’nin yanı sıra Suriye’deki depremzedeler için un ve temel insanı yardım malzemelerinin yüklü olduğu yardım TIR’larını yola çıkardı.

“Türkiye’de büyük bir felaket meydana geldi, Suriye kısmında da depremden etkilenen yüzbinlerce insan var, bu karmaşada kardeşlerimizi de unutmadık

Avrupa Yetimeli Yardım Organizasyonu’nun depremin meydana geldiği 10 ilde yardımlarını süratle devam ettirdiğini belirten Avrupa Yetim Eli Temsilcilerinden Memduh Emek, “Şu an Suriye’de de aynı felaket meydana gelmiştir. Suriye’deki kardeşlerimizi de unutmuyoruz, kendilerine gıda malzemesi göndermek üzere hazırlıklarımızı tamamlamak üzereyiz. Birazdan içinde un ve diğer temel ihtiyaç malzemelerinin bulunduğu 2 TIR yola çıkacak ve oradaki mağdur insanlara yetiştireceğiz. Avrupa Yetimeli olarak dünyanın her yerinde faaliyet gösteriyoruz. Türkiye’de büyük bir felaket meydana geldi, Suriye kısmında da depremden etkilenen yüzbinlerce insan var, bu karmaşada kardeşlerimizi de unutmadık. Onlar içinde hazırlıklarımızı yaptık. Birazdan gıda malzemesi ve un dolu TIR’lar yola çıkararak oradaki mağdurlara yetiştireceğiz.” dedi.

Avrupa Yetim Eli Temsilcilerinden Memduh Emek

“Şu an bir felaketin başındayız, şimdilik acil ihtiyaçlarını gönderiyoruz”

Suriye’ye gönderilen ilk yardım TIR’larının içinde sadece un ve gıda malzemesi olduğunu dile getiren Emek, “Bunlar ilk sevkiyatımızdır, bölgeye yardımlarımız devam edecektir. Oradan gelen ihtiyaca göre ne gerekiyorsa; çadır, gıda malzemesi, çocuk bezi ne gerekiyorsa… Şu an bir felaketin başındayız, şimdilik acil ihtiyaçlarını gönderiyoruz. Zaman içerisinde inşallah diğer ihtiyaçlarını da göndermeye devam edeceğiz. Bölgeden gelecek ihtiyaçlara göre sevkiyatımızı yapacağız.” şeklinde konuştu

Depremin ilk saatlerinden itibaren Türkiye’de depremin etkilediği 10 ilde ekiplerin sahaya intikal ettiklerine dikkat çeken Emek, “Seyyar mutfaklar, çadırlar kuruldu; buradaki ihtiyaçlar giderildi. Buradaki çalışmalara sürekli devam ediyoruz bu esnada Suriye’deki kardeşlerimizi de unutmadık. Onlarında ihtiyaçlarını gidermek için çabalıyoruz.” ifadelerini kullandı.