Avrupa Yetim Eli temsilcileriyle bir araya gelerek çalışmalarını değerlendirdi

Uluslararası yardım kuruluşu Avrupa Yetim Eli, yönetim kurulu üyeleri ve gönüllü temsilcileri ile bir araya gelerek yapılan ve yapılacak olan çalışmaları değerlendirdi.

Avrupa Yetim Eli Genel Merkezi’nde düzenlenen toplantıda, Ramazan ayı başta olmak üzere yıl içerisinde yapılan çalışmalar ve bundan sonra yapılması planlanan yardım çalışmaları ele alındı.

Yardım çalışmalarını yakından takip etmek için Afrika, Asya ve Avrupa bölgesinde çok sayıda ülkeye giden temsilciler, şahit oldukları manzaralar, edindikleri deneyimler hakkında bilgi paylaşımında bulundular.

Dünyanın 33 ülkesinde “Sizin de sofralarda tuzunuz olsun” sloganıyla yürütülen projeler çerçevesinde bereketli çalışmaların ortaya konulduğunu belirten Avrupa Yetim Eli Başkanı Abdurrahim Altun, projelerin hayata geçirilmesi adına gayret eden tüm temsilcilere ve hayırseverlere teşekkür etti.

Dünya genelinde yaşanan kriz ile birlikte mağduriyetlerin daha da arttığını, insanların gıda ihtiyaçlarını karşılamada zorluk yaşadığını kaydeden Altun, “Dünya genelinde pandeminin ve savaşların neden olduğu ekonomik kriz mağdurların sayısını çoğalmıştır. Bu nedenle Avrupa Yetim Eli, yardım çalışmalarını gıda paketi dağıtımı üzerine yoğunlaştırdı. Bu kapsamda Ramazan ayında; On binlerce kişiye gıda paketleri, nakdi yardım, bayramlık giyim, bayram harçlığı ulaştırarak binlerce kişiye de Ramazan boyunca iftar verildi. Yine Ramazan ayı içerisinde kesilen adak-akîka ve sadaka kurbanlarının etleri yetim, ihtiyaç sahibi ve medrese öğrencilerine dağıtıldı. Temiz suya erişimde güçlük çeken ülkelerde de su kuyuları açılarak sadaka-i cariye hükmündeki çalışmalar hayata geçirildi.” dedi.

Kurban Bayramı için çalışmalara başlandı

Ramazan ayında ve sene içerisinde yapılan çalışmaların değerlendirildiği toplantıda ayrıca Kurban Bayramı için de ayrı bir başlık açılarak yapılacak çalışmalar değerlendirildi.

Dünyanın farklı bölgelerinde çok sayıda ülkede din, dil, ırk ayırımı yapmadan yetim, mağdur ve muhtaçlara yönelik yardım çalışmaları yürüten Avrupa Yetim Eli, 2022 yılı Kurban çalışmaları için hayırseverlere çağrıda bulunarak ihtiyaç sahiplerinin sofralarına aş olmaya davet etti.

“Hayırseverlerin bağışlarını ihtiyaç sahipleriyle, mazlumların duasını da hayırseverlerle buluşturmak istiyoruz”

Dernek olarak kurban çalışmaları yürütecekleri birçok ülkeye kendi temsilcilerini bizzat göndererek hayırseverlerin vekâletlerinin yerine getireceklerini belirten Avrupa Yetim Eli Başkanı Abdurrahim Altun, yapılacak çalışmalarla ilgili şunları kaydetti:

“Yılların tecrübe ve bilgi birikiminden aldığımız yetki ve güven ile ‘Kurban Bağışı Kampanyası’nı başlatmış bulunmaktayız. Dünya’nın farklı noktalarında onlarca ülke ve şehirde, Afrika, Asya, Balkanlar, ümmetin kırık kalbi Gazze ve Filistin’de düzenleyeceğimiz kurban organizasyonları ile hayırseverlerimizi ihtiyaç sahiplerinin sofralarında aş olmaya davet ediyoruz Avrupa Yetim Eli olarak vekâletlerinize talibiz. Yurt dışı yardımlarının yanı sıra Türkiye’de de birçok il ve ilçede önceki yıllarda olduğu gibi bu sene de hayırseverlerin kurbanlarını ihtiyaç sahipleriyle buluşturmak, ihtiyaç sahiplerinin arşa ulaşan dualarıyla da sizleri buluşturmak istiyoruz. En güvenilir koşullarda keseceğimiz kurbanlarınızı en çok hak eden insanlara ulaştıracağımızın garantisiyle bize gönül rahatlığıyla kurban vekâletinizi verebilirsiniz. Rabbim şimdiden hayır ve hasenatlarınızı kabul buyursun inşallah.”