Uganda'da su kuyularının açılışı yapıldı, dualar edildi

Uganda’da su kuyularının açılışı yapıldı, dualar edildi

Su kuyusunun başında heyecanla bekleyenlerin suya kavuştukları andaki sevinç görüntüleri

Uluslararası İnsani Yardım Kuruluşu (İnternational Help Organization) Avrupa Yetim Eli, bir taraftan ihtiyaç sahibi, mağdur, yetim ve öksüzlere yönelik çalışmalarını sürdürürken diğer taraftan da Afrika’da içme suyu bulmakta zorlanan insanlar için su kuyuları açmaya devam ediyor.

Uganda’da 41 milyonluk nüfusun yaklaşık dörtte biri doğrudan temiz suya erişebiliyor. Ülkenin birçok bölgesi veya köyde yaşayanlar, su ihtiyaçlarını daha çok küçük su birikintileri ya da oluşturdukları küçük barajlardan taşıma yöntemiyle elde ediyor.

Sudan bulaşan mikroplar yüzünden özellikle çocuklarda çeşitli hastalıklar görülüyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) verilerine göre, dünyada 2,1 milyar kişi, evinde temiz su bulamıyor. Susuzluk ve kirli sulardan dolayı ortaya çıkan ishal hastalığı nedeniyle her gün 700’den fazla 5 yaşın altındaki çocuk hayatını kaybediyor.

Uluslararası İnsani Yardım Kuruluşu Avrupa Yetim Eli, su problemleriyle mücadele edilen Afrika kıtasında, hayırseverlerin desteğiyle açtırdığı su kuyuları sayesinde binlerce insanı suya kavuşturdu, ancak halen milyonlarca insan temiz su bekliyor.

Hayırseverlerin bağışlarıyla farklı bölgelerde birçok kuyunun açılışı yapılırken, su kuyusunun başında heyecanla bekleyenlerin suya kavuştukları andaki sevinç görüntüleri duygulandırdı.

Burada konuşan Avrupa Yetim Eli Genel Başkan Yardımcısı, temiz suyun önemine vurgu yaptı. Su kuyularının köylülerin temiz suya erişimini kolaylaştırırken birçok bulaşıcı hastalığın da önüne geçtiğini kaydeden Başkan yardımcısı, bölge insanına günlük hayatlarında çok yardımcı olacağını söyledi.

Yetkiki, “Afrika’nın Uganda ülkesindeki yardım çalışmalarımız devam ediyor. Bugün farklı bölgelerdeki 7 su kuyusunun açılışını gerçekleştirdik. Bu; 7 bin insanın temiz suya kavuşması demek. Ayrıca bu insanların temiz su için kilometrelerce yol gitmekten kurtulduğu anlamına geliyor. Rabbim kabul etsin.” ifadelerini kullandı.

Hayırseverlere çağrıda bulunan Dernek Yetkilisi, “Herkesin desteğini bekliyoruz. Su kuyularımız sadece Afrika ile sınırlı değildi. Somali, Kenya, Arakan mülteci kampları, Bangladeş, Filistin ve Afrika’nın birçok ülkesine su kuyuları açıyoruz. Herkesten destek bekliyoruz. Hayırseverlerimize çok teşekkür ediyoruz, Rabbim ecirlerini kabul etsin. ” şeklinde konuştu.

Camilerinin yanında açılan su kuyuları için hayırseverlere teşekkür eden cami imamları, camilerinin onarımı için hayırseverlerden destek beklediklerini ifade etti. (İLKHA)