Avrupa Yetim Eli yetimlerin yüzünü güldürmek için Kenya'da

Avrupa Yetim Eli yetimlerin yüzünü güldürmek için Kenya’da

Ekonomik, siyasi ve insani krizlerden bir türlü kurtulamayan Afrika ülkelerindeki fakir, muhtaç ve yetimlere yönelik yardım kuruluşlarının çalışmaları sürüyor.

Afrika ülkeleri başta olmak üzere, dünyanın birçok ülkesinde yetim, öksüz ve muhtaçlara yardım eden uluslararası yardım kuruluşu Avrupa Yetim Eli, Ramazan ve Kurban Bayramı çalışmalarının yanı sıra gıda ve giyim yardımları, cami inşaatı, su kuyusu projeleri ve sünnet organizasyonları ile mağdurların yüzünü güldürüyor.

Yardım çalışmaları kapsamında Afrika kıtasının doğusunda yer alan Kenya’da, hayırseverlerin bağışlarını ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak üzere yola çıkan Avrupa Yetim Eli, bir hafta boyunca, topladıkları yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştıracak.

Havayolu ile 3 saatlik bir yolculuk ile Almanya’dan İstanbul’a gelen, buradan da 6 saat süren uzun bir yolculuğun ardından Kenya’nın başkenti Nairobi’ye geçen Avrupa Yetim Eli heyeti, 9 saat süren yorucu bir yolculuktan sonra karayolu ile Nairobi’ye yaklaşık 400 kilometre uzaklıkta bulunan ve oldukça kötü koşullara sahip Garissa kentine ulaştı.

Garissa kentinde bölge halkı tarafından özellikle çocukların sevgi gösterisi ile karşılanan Avrupa Yetim Eli heyeti, ülkede gerçekleştireceği yardım çalışmalarına başladı.

Yapacakları yardım çalışmalar hakkında İLKHA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Avrupa Yetim Eli Gönüllü Temsilcisi Serdar Şişman; gıda, giyim, kırtasiye, Kur’an-ı Kerim, cami inşaatı ve açılışı, canlı küçükbaş hayvan dağıtımı çalışmaları, adak ve akika kesimleri ile fakir ve muhtaç ailelere yardımlarda bulunacaklarını söyledi.

Uluslararası yardım kuruluşu Avrupa Yetim Eli olarak yardım çalışmaları kapsamında Afrika’nın Kenya ülkesine geldiklerini anımsatan Şişman, “24 saate yakın süren bir yolculuğumuzun ardından Garissa kentine geldik. Ayağımızın tozuyla Garissa kentinin bir köyüne geldik. Bu köye gelir gelmez çocukların yoğun bir ilgisi ile karşılaştık. İnşallah bu köyde ve diğer köylerde projelerimizi gerçekleştireceğiz.” dedi.

“Projelerimize ve çalışmalarımıza hiç ara vermeden devam ediyoruz”

Yardım çalışmaları kapsamında, kalkınma projeleri ile ailelere 2’şer süt keçisi olmak üzere, yüzlerce süt keçisi dağıtımı gibi kalıcı projeler gerçekleştireceklerini belirten Şişman, “Her eve iki keçi projemiz var. Her ev inşallah bu projeden faydalanacak. Adak ve akika gibi projelerimiz de var. Çocuk giydirme, gıda yardımında bulunacağız. Allah’ın izniyle Avrupa Yetim Eli olarak projelerimize ve çalışmalarımıza hiç ara vermeden devam ediyoruz. İnşallah yarından itibaren de projelerimizi gerçekleştireceğiz.” diye konuştu.

“Afrika ülkelerinde insani dram yaşanıyor”

Afrika ülkelerindeki insanların yaşadığı zorluklara ve drama dikkat çeken Şişman, “Burada masumiyet var. İnsanların sıkıntılı olduğunu çok iyi görüyoruz. Öncelikle burada Avrupa Yetim Eli olarak bu insanların sıkıntılarını gidermek, en azından küçük de olsa dertlerine derman olmak istiyoruz. Garissa şehrinde 300 bin kişi yaşıyor. Bu insanların hem su hem mescit hem de çocukların eğitim ile ilgili çeşitli sıkıntıları var. Avrupa Yetim Eli olarak Allah’ın izniyle burada bir mescit açılışımız olacak. Bu mescidi sadece bir mescit olarak düşünmeyelim. Çünkü bu mescitte çocuklar hem akademik hem de dini eğitimler görecekler. Avrupa Yetim Eli olarak daha önceleri de Afrika’nın diğer ülkelerinde olduğu gibi Kenya’da da yardım yapmak konusunda tespit çalışmalarımız oldu. Bu insanların bayağı bir mağdur olduğunu gördük. Özellikle de Kenya’nın Garissa şehrinde mağduriyetlerin daha çok olduğunu tespit ettik. Bu insanların su sıkıntısı başta olmak üzere ev ve diğer çeşitli konularda da bayağı sıkıntı yaşadığını görüyoruz. Evlerin çatıları yok, yağmurlu günlerde mağdur oluyorlar. O yüzden de burayı tercih ettik.” şeklinde konuştu. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)