Avrupa Yetim Eli Yetkilisi Aygan: Afganistan halkı çok mazlum ve zor durumda

Afganistan İslam Emirliği halkının gerçekten çok mağdur ve mazlum bir ülke olduğunu ifade eden Avrupa Yetim Eli Yetkilisi Nizamettin Aygan, hayırseverlerden destek beklediklerini ifade etti.

Afganistan İslam Emirliği halkının yüzde 70-80 oranında yoksul durumda olduğunu, gençlerin iş bulamadığından evde oturmak zorunda kaldığına vurgu yapan Aygan, yetimhanelerin maddi imkansızlıklar nedeniyle kapanmak üzere olduğunu, bu nedenle hayırseverlerin bundan sonraki süreçte nakdi yardım göndermeleri talebinde bulundu.

İnsani Yardım kuruluşu olarak 2023 kurban organizasyonunu Afganistan’da gerçekleştirdiklerini ifade eden Avrupa Yetim Eli Yetkilisi Nizamettin Aygan, bayram öncesi Afganistan’a ulaştıklarını ve kurban için seçtikleri hayvanları yarın kesip ihtiyaç sahiplerine ulaştıracaklarını söyledi.

“Ailelerin yüzündeki dram izah edilemiyor çünkü ellerinde hiçbir şey yok”

Çoğu insanın Afganistan İslam Emirliği’ndeki durumdan haberdar olmadığını belirten Aygan, buraya geldiklerinde hazin bir tablo ile karşılaştıklarını ifade etti.

 

Aygan, “Gerek nakdi gerek giyim yardımı için aileleri ziyaret ettiğimiz zaman, ailelerin yüzündeki o dramı gördüğümüz zaman hiçbir şey ile izah edilemiyor. Çünkü ellerinde hiçbir şey yok. Ev, ekmek yok, bazı bölgelere 3 yıldır kırmızı etin gitmediğini, insanların ete ulaşamadığını görüyoruz.” bilgisini paylaştı

“İnsanlar neredeyse gülmeyi unutmuş”

ABD işgalinden sonra savaşın bütün izlerinin insanların yüzünde görülebildiğine dikkat çeken Aygan, “İnsanlar neredeyse gülmeyi unutmuş. Bire bir bunlara şahit olduk, neden Afganistan’ı tercih ettiğimizi bir kere daha iyi anladık. Bu nedenle ihtiyaç sahibi kardeşlerimize gönderilen kurbanları kesip inşallah ikram edeceğiz.” dedi.

 

“Hayırseverlerin nakdi yardım göndermelerini talep ediyoruz”

Afganistan İsam Emirliği halkının yüzde 70-80 oranında yoksul durumda olduğunu ve gençlerin işsizlik nedeniyle evde oturduğunu belirten Aygan, “Afganistanlı çocukların babaları çaresizlikten çalışmak için İran’a gidip aylarca çocuklarını ziyaret edemediği, göremediği manzaralarla karşı karşıya kalıyoruz, bu manzarayı kardeşlerimize aktarmak istiyoruz. Bütün hayır severlerimize bir çağrıdır: ‘Bugün arife günüdür, kurbanın hürmetine hayırseverlerimize kurban, değil bundan sonraki süreçte nakdi yardım göndermelerin talep ediyoruz.’ Yetimlerin oldukça ihtiyacı var, yetimhanelerin kapandığı haberleri bizlere ulaşıyor. Allah hayırseverlerin yaptıkları hayırları kabul etsin. Afganistan gerçekten çok mağdur ve mazlum bir ülke, desteklerinizi bekliyoruz.” çağrısında bulundu.