Avrupa Yetim Eli'den Plav Belediye Başkanı Bayraktareviç'e ziyaret

Avrupa Yetim Eli’den Plav Belediye Başkanı Bayraktareviç’e ziyaret

Balkan ülkelerinde kış yardım çalışmaları yapan Avrupa Yetim Eli, Karadağ’ın Plav şehrinde yaptıkları yardım çalışmalarının ardından şehrin belediye başkanını ziyaret etti.

Balkanlar 2020 Kış Yardımı” çalışmaları kapsamında Karadağ’ın Plav şehrinde yardım çalışmalarına başlayan Avrupa Yetim Eli, resmi kurumları da ziyaret etmeyi ihmal etmiyor.

Plav şehrinin Gisingi bölgesinde bulunan mülteci kampında yardım çalışmalarını tamamlayan Avrupa Yetim Eli yaptıkları yardım çalışmalarının ardından Plav Belediye Başkanı Mirsad Bayraktareviç’i makamında ziyaret etti. Avrupa Yetim Eli Genel Başkan Yardımcısı ve beraberindeki heyet, yaptıkları ziyarette Bayraktareviç’ten şehrin sorun ve ihtiyaçları hakkında bilgi aldı.

Yapılan ziyaretten dolayı memnuniyetini dile getiren Bayraktareviç, bölgede yaptıkları yardım çalışmalarından ötürü Avrupa Yetim Eli yetkililerine teşekkür etti.

Ziyaret sonunda şehrin durumu hakkında konuşan Bayraktareviç, Plav’ın Avrupa’da en temiz havaya sahip ülkelerin başında geldiğini ancak bunun değerinin bilinmediğini söyledi.

“Bosna ve Kosova’dan çok mülteci geldi”

Bayraktareviç, “Plav yaklaşık 10 nüfusu olan bir şehirdir. Burası deniz seviyesinden bin metre yüksekte. Burada bulunan dağlara ‘Alp Dağları’ deniliyor. Burada görmüş olduğunuz dağlar balkanların en güzel ve en yüksek dağlarıdır. Burada birkaç tane göl var. Avrupa’nın en güzel havası, en temiz oksijeni burada. Potansiyeli yüksek bir yer olmasına rağmen maalesef gereken değeri görmüyor. 1990’lı yıllarda eski Yugoslavya’da başlayan savaşlar sebebiyle en çok mülteci alan bölge burası oldu. Sanırım buradaki halk çok merhametli olduğu için Bosna ve Kosova’dan çok mülteci geldi. Biz gelen mültecilere çok yardım ettik ama devlet bize yardım yapmadı.

Plav Belediyesi olarak Karadağ’ın en fakir belediyesi olduklarını belirten Bayraktareviç, işsizlik oranlarının çok yüksek olduğunu ve hala bölgede mülteci kamplarının olduğunu söyledi.

Bayraktareviç, “Belediye olarak fakirlere, kamplarda bulunanlara elimizden gelen yardımı yapıyoruz. Ancak sizin gibi yardım kuruluşları olmadan biz de bir şey yapamıyoruz. Bölgede yardımlarınızın devam etmesini istiyoruz.” dedi. (Nizamettin Aşkın- İLKHA)