Burundi’nin Cibitoke bölgesine ilk defa yardım ulaştıran Avrupa Yetim Eli gönüllüleri oldu

Mağdur ve ihtiyaç sahiplerine ulaşarak yardım eli uzatan Avrupa Yetim Eli gönüllüleri Afrika'nın Burundi ülkesinde Cibitoke bölgesinde yaşayan insanlara yardım ulaştırdı.

Afrika’da yardım çalışmalarına devam eden Almanya merkezli uluslararası yardım kuruluşu Avrupa Yetim Eli Derneği, Birleşmiş Milletler verilerine göre dünyanın en yoksul ülkesi olarak kabul edilen Burundi’de yaşayan ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırdı.

Burundi nüfusunun yaklaşık yüzde 65’i yoksulluk sınırında yaşamaktadır. Her 2 çocuktan sadece 1’i okula gidebilmektedir. Her 35 bin kişiye 1 doktor düşen ülkede 100 haneden sadece 2’si elektriğe ulaşabilmektedir.

Burundi zengin maden yataklarına sahip bir ülke. Nikel, uranyum, nadir oksitler, bataklık kömürü, kobalt, bakır, platin, vanadyum, işlenebilir topraklar, hidro enerji en başta gelen maden yatakları arasında. Tarım da ise kahve, pamuk, çay, mısır, patates, muz, süt, manyok, darı, sığır eti en fazla üretilen ürünler arasında. Ülke tüm bu zenginlikler yaşanan yoksulluğun önüne geçememiş.

Avrupa Yetim Eli gönüllüleri tarafından yoksulluğun yaşandığı Burundi’nin Cibitoke bölgesinde ihtiyaç sahibi ailelere sıcak yemek, giysi, ayni ve nakdi yardım dağıtımı gerçekleştirildi.

Uluslararası yardım kuruluşu Avrupa Yetimeli Derneği gönüllüsü Nizamettin Aygan, yardım kuruluşları arasında ilk defa kendilerinin Cibitoke bölgesinde bir yardım çalışması yaptığını söyledi.

Hayırseverlere çağrıda bulunan Aygan, ülkede yaşayan mazlumları unutmamaları hatırlatarak şunları söyledi:

“İnsani yardım kuruluşu olarak Afrika’nın Burundi ülkesindeyiz. Bize gönderilen bağışlarla yetim giyindirme projesini gerçekleştiriyoruz. Tabi sadece yetim giydirme projesi değil gerek sıcak yemek ikramı, gerek süt keçisi dağıtımı, kurban kesimi, gıda kolisi ve nakdi yardımlarla programlarımız devam ediyor. Buradan tüm hayırseverlerimize şu çağrımız var, mazlum ve mağdur olan kardeşlerini unutmamaları. Buradaki medrese yetkilileri ile görüştüğümüzde ilk defa bir yardım kuruluşunun buraya ayak bastığını söylediler.”