Burundi’nin yoksul toplumunun dramı yürek burkuyor

Avrupa Yetim Eli, bir yandan Burundi'de yoksulluk ve sağlıksız yaşam koşullarına karşı mücadele ederken, diğer bir yandan Avrupa'dan gelen hayırseverlerin desteğiyle fakir ve mağdur ailelere umut oluyor.

Avrupa Yetim Eli’nin temsilcileri, Avrupa’dan gelen hayırseverlerin desteğiyle, Burundi’deki fakir ve mağdur ailelere yardım elini uzatmaya çalışıyor. Ancak, ülkedeki insanların yaşadığı çaresizlik ve yoksulluk, sadece yiyecek eksikliğiyle sınırlı değil. Sağlıksız yaşam koşulları, çöp yığınlarında yiyecek arama zorunluluğu ve insani yaşam standartlarından uzak bir hayat, Burundi’nin gerçekliği haline gelmiş durumda.

İnsanlar çöplerden yiyecek aramakla kalmadığını aynı zamanda değerlendirebilecekleri eşyaları da bulmaya çalışarak geçimlerini sağlamaya çalıştıklarını belirten Avrupa Yetim Eli Temsilcisi Abdulvahap Kaplan, Bu durumun, hem içler acısı bir tablo sunmakta olduğunu hem de insanların ne kadar zor koşullarda yaşam mücadelesi verdiklerini gözler önüne serdiğine dikkat çekti.

“Şehrin çöplüğünde sabahtan akşama kadar yiyecek arayan fakir insanlar yürek burkuyor”

Öte yandan ülkenin eski başkenti Bujumbura’da yaşanan çaresizlik ve yoksulluğu vurgulayan Kaplan, Avrupa’dan gelen kurban vekaletlerinin önemine dikkat çekti ve şehrin çöplüğünde yaşayan fakir insanlara kurban dağıtımı yaparken, gördükleri manzarayı yürek burkan bir ifadeyle aktardı.

Resmi verilere göre dünyanın en fakir ülkesi olan Burundi’de Avrupa Yetim Eli olarak eski başkent Bujumbura’da şehrin çöplüğünde her gün sabahtan akşama kadar yiyecek arayan fakir insanlar için kurban dağıtımı yaptıklarını ifade eden Kaplan yaşanan dramı şu şekilde özetledi:

“Özellikle çocukların büyük bir bölümünün ayakkabısının olmadığı bu fakir insanların görüntüsü deyim yerindeyse yürek burkan cinstendi. Bu mazlum ve mağdur insanların kurban dağıtımından sonra Avrupa Yetim Eli çalışan ve gönüllülerine kendilerine has sevinç görüntüleri bizi bir yandan sevindirirken diğer yandan o mahzun halleri bizi ziyadesiyle üzüntüye boğdu.”

“Burundi’deki fakirlerin çaresizliği ve kurban dağıtımının getirdiği sevinç görülmeye değer”

Özellikle Avrupa’daki hayırseverlerin göndermiş oldukları kurban vekaleti münasebetiyle kendilerine teşekkür eden Kaplan, “Değerli kardeşler bu kez Afrika’nın Burundi ülkesine geldik. 14 milyonluk ülkede, hakikaten gelir düzeyi çok düşük. Dolayısıyla çokça mağdurun olduğu bu ülkede, Burundi’de fakir ve mağdur aileler için kurbanlar keseceğiz.” dedi.

Avrupa Yetim Eli’nin Burundi’deki çabaları, ülkedeki yoksulluğun ve çaresizliğin farkındalığını artırmaya yönelik oldukça önemli bir adım olduğuna dikkat çeken Kaplan, ülkede yaşanan acı tabloyu şu sözlerle özetledi:

“Çöpler arasında hayat: Burundi’nin içler acısı gerçekliği”

“Kara kıta Afrika’da hizmetlerimize devam ediyoruz. Bugünkü rotamız bizi Burundi’ye getirdi. Kaç gündür paylaşıyoruz, söylüyoruz, dile getiriyoruz. Son 60 yıldır resmi verilere göre dünyanın en fakir ülkesi Burundi. 14 milyon nüfuslu Burundi. Bugün bu kareleri siz değerli gönül dostlarımıza göstermek istedik. Gerçekten çok ilginç kareler… Değerli kardeşler, şu gördüğünüz çöp yığını, şehrin çöplüğü. Burada fakir ve mazlum ailelerin çocukları, eşleri, kadınlar, kızları… 7’den 70’e herkes sabahtan akşama kadar burada bu çöplükte yiyecek arıyor. Evet, yanlış görmüyorsunuz. Tabii, yiyecekle birlikte belki değerlendirebilecekleri 3-5 parça da o çöpün içerisinden çıkar umuduyla, belki de evlerine hanelerine geçim maksatlı o eşyaları da satıyorlar. Hakikaten ne söyleyeceğimizi bilemiyoruz.”