Dünyayı güzelleştiren İyilik Hareketleri

'İyilik Hareketleri' dünyayı güzelleştirmeye devam ediyor. Dünyada yoksulluk oranları yükselmeye devam ederken ihtiyaç sahiplerinin gözleri yollarda, uzanacak bir eli bekliyor. İşte tam da bunun için bir yetimin, bir yoksulun yüzündeki bir tebessüme kendini adamış 'İyilik Hareketleri' ve gönüllüleri ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzatarak umutlarının yeşermesine vesile oluyor.

YETİM VE MUHTAÇLARA UZANAN EL: AVRUPA YETİM ELİ

İhtiyaç sahiplerinin yüzündeki tebessüm olan bir diğer ‘İyilik Hareketi’ de uluslararası yardım çalışmaları ile bilinen Avrupa Yetim Eli Derneği. 2019 yılında Almanya’nın Mainz şehrinde kurulan dernek 30’dan fazla ülkede yardım faaliyetleri yürütüyor. Dernek, Dünyanın herhangi bir yerinde, fakirlik, kıtlık, doğal afetler veya savaşlar nedeniyle mağdur duruma düşmüş insanlara siyasi, dini, etnik ve mezhepsel farklılık gözetmeksizin yardım eli uzatmayı misyon ediniyor.

30’DAN FAZLA ÜLKEYE YARDIM ULAŞTIRIYORUZ

Yaptıkları yardım çalışmalarıyla ilgili gazetemize konuşan Avrupa Yetim Eli Genel Başkanı Abdurrahman Altun, varlıklı insanlarla yoksullar arasında bir köprü olmaya çalıştıklarını kaydetti. Yardım çalışmalarının ana merkezinin Türkiye olduğunu belirten Altun, “Avrupa’dan topladığımız yardımları dünyanın yoksul bölgelerinde ihtiyaç olan yerlere ulaştırmaya çalışıyoruz. Özet olarak; biz varlıklı ile yoksullar arasında bir köprü olmaya çalışıyoruz. Yardım çalışmalarımızın ana merkezini Türkiye oluşturuyor. Türkiye ile beraber Balkanlar, Halepçe, Filistin, Yemen, Afganistan, Kamboçya ve diğer Uzak Doğu ülkeleri; Bangladeş, Myanmar ile Afrika’da 15 civarında ülke var yardım çalışmaları yaptığımız. Küba’da ara ara yardımlarımızı yapıyoruz. Yani toplamda Kurban Bayramında et yardımı yaptığımız ülkeler 32’ydi. Ramazan Bayramında da yine hakeza 30’dan fazla ülkede gıda yardımı, iftar, çocuklara bayramlık giyimi vesaire yardımları yaptık.” şeklinde konuştu.

DÜNYADAKİ GIDA, SU, BARINMA VE GİYİM İHTİYACINA ÇARE OLMAYA ÇALIŞIYORUZ

Dünyadaki gıda, su, barınma ve giyim ihtiyacına çare olmaya çalıştıklarının altını çizen Altun, “Türkiye’de düzenli olarak baktığımız aileler ve yetimler var. Düzenli olarak burs yardımı yaptığımız öğrenciler var. Filistin’de yetimlerimiz var. Bunlara düzenli olarak yardım ulaştırıyoruz. Ağırlıklı olarak Yemen ve Afganistan’da yetimlerimiz var. Afganistan’da bir yetimhanemiz var. Bütün masraflarını karşılıyoruz. Afrika’da bir okul çalışmamız var. Henüz yapım aşamasında. Ayrıca yaşanan doğal afetlerde de sahada yardım çalışmalarımız oluyor. Deprem, sel, yangın ve diğer doğal afetler de ihtiyaç sahiplerine yardımlarımızı ulaştırmaya gayret ediyoruz. Çalışmalarımızı bu şekilde özetleyebilirim. Yani dünyadaki gıda ihtiyacına, su ihtiyacına, barınma ve giyim ihtiyacına bir nebze de olsa çare olmaya çalışıyoruz. Bunu da nasıl yapıyoruz; Maddi durumu olan insanlarla iletişime geçiyoruz. Onların yaptıkları yardımları da ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz.”