Hayır kuruluşları Afganistan’da 45 bin aileye kurban eti dağıttı

Kurban Bayramı münasebeti ile Afganistan'da bulunan IHO EBRAR, Avrupa Yetimeli, Umut Kervanı ve Yetimler Vakfı 45 bin aileye kurban eti dağıttı.

Ülkenin her noktasına ulaşmak için 24 kentte yüzü aşkın noktada kurban kesimi organizasyonu gerçekleştiren uluslararası yardım kuruluşlarından IHO EBRAR ve Avrupa Yetimeli ile Türkiye’de faaliyet yürüten Yetimler Vakfı ile Umut Kervanı İnsani Yardım Vakfı kestikleri 217 adet büyükbaş ve 13 adet küçükbaş hayvandan elde edilen 18 ton 300 kilogram eti 45 bin haneye dağıttı.

Sadece Afganistan’da değil başta Türkiye olmak üzere Afrika, Asya, Balkan ülkelerinde kurban kesim çalışması yürütüldü.

Yürüttükleri çalışma hakkında bilgilendirmede bulunan Yetimler Vakfı Genel Başkanı ve aynı zamanda IHO EBRAR, Avrupa Yetimeli, Umut Kervanı İnsani Yardım Vakfı’nın koordinatörlük görevini yürüten Fikri Karavil, Afganistan’ın her bölgesinde yoksulluğun üst seviyelerde olduğunu hatırlattı.

Ülkenin coğrafik yapısı nedeni ile kurban kesimi programını gerçekleştirmekte zorlandıklarını hatırlatan Karavil şunları söyledi:

Afganistan’da kurban kesimi için ülkenin her tarafında farklı noktalar belirledik. Bu alanlara mesire alanları deniyor burada. Bu mesire güzergâhlarımızda toplamda 24 şehirde kurban kesimi gerçekleştirdik. Toplamda 217 adet büyükbaş 13 adet ise küçükbaş olmak üzere kurban kesimi gerçekleştirdik elhamdülillah.  Programımız coğrafyanın yapısı nedeni ile çok çetin geçti ama ulaşmadığımız yer kalmadı hamdolsun. Toplamda 1502 hissenin kestiğimiz kurbanlarını 45 bin haneye dağıttık. Toplam 18 ton 300 kilogram et dağıttık. Allah-u Teâla bütün hayırseverlerimizden razı olsun.
Karavil, “Gittiğimiz her yerde açlık ve yokluğun üst seviyede olduğuna şahit olduk. Bu kadar sıkıntıya rağmen insanlar bizleri çok sıcak karşıladı. Çektikleri yokluğa rağmen hallerinden şikâyetçi değil insanlar, günlük yiyecekleri peşindeler aslında. Ötesinde çok plan yapmıyorlar. Bu programı Avrupa’dan, uluslararası yardım kuruluşu IHO-EBRAR ile ​yine uluslararası yardım kuruluşu Avrupa Yetimeli ve Türkiye’den Yetimler Vakfı, Umut Kervanı İnsani Yardım Vakfı olarak gerçekleştirdik.” dedi.