Susuz topraklar Uganda’da yeni su kuyularının temeli atıldı

Susuz topraklar Uganda’da yeni su kuyularının temeli atıldı

Afrika’nın yoksul ülkesi Uganda’da yaklaşık 5 bin kişinin faydalanacağı yeni su kuyularının temelini attı,

Uluslararası insani yardım kuruluşu Avrupa Yetim Eli, Afrika’da su sıkıntısı problemi yaşayan yüz binlerce insanın temiz suya ulaşabilmesi için çalışmalarına devam ediyor.

Yardım kuruluşu, imkânsızlıklar nedeniyle temiz suya kavuşamayan Uganda’da birçok su kuyusunun açılışını yaparken, Kamuli şehrinin birçok bölgesinde yeni su kuyularının temellerini attı.

Yetimler ülkesi olarak bilinen Uganda’ya bir grup hayırsever ile gelen Avrupa Yetim Eli yetkilileri, tespit ettikleri köylerde önce inceleme yaptı, ardından su kuyularının temelini attı.

Temel atma merasimi nedeniyle toplanan Uganda halkı, suya kavuşacakları için yaşadıkları sevinç ise duygulandırdı.

Kamuli Şehrinin Kakan Buganza Köyüne gelen yardım ekibi, köy sakinleriyle görüştü. Köy sakini Abdullatif Burhan; mescit, su kuyusu, okul ve sağlık ocağına ihtiyaçlarının olduğunu söyledi.

Avrupa Yetim Eli heyetinin içinde bulunan Bezmi Hamurcu, ebediyete intikal eden anne ve babası adına köye su kuyusu açacağının müjdesine verirken, köy sakinleri büyük bir sevinç yaşadı. Afrikalılar için büyük öneme sahip olan su kuyusunun temeli, dua ve tekbirlerle atıldı.

Ayrıca Kamuli bölgesine bağlı birçok köyde “Rahman -2”, “Günhar Hamurcu”gibi isimlerle birçok su kuyusunun temelleri de atıldı.

Temelleriniattıkları su kuyuları ile ilgili açıklamalarda bulunan Avrupa Yetim Eli Genel Başkan Yardımcısı, şunları söyledi:

“Afrika kıtasının olmazsa olmazlarından olan su kuyusu projelerimizi gerçekleştirmeye devam ediyoruz.  Kamulişehrinin Kakan Buganza Köyü’ndeki yıkık dökük mescidin önünde inşallah Ali ve Sırma adına su kuyuları açılacak. Yeni farklı bölgelerde birçok su kuyusunun temellilerini atıyoruz. Su temizliktir, hayattır ve yaşamdır. Buradan hayırseverlerimize sesleniyoruz ve temiz su kuyusu projemize destek vermelerini istiyoruz. Bu insanlara hayat olalım, yaşam olalım. Ayrıca birçok köyde mescide ihtiyaçları var, bu konuda da destek bekliyoruz. Tüm hayırseverlerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz.” (İLKHA)