Umut Kervanı ve Avrupa Yetim Eli selin vurduğu Şanlıurfa’da

Umut Kervanı Vakfı Başkanı Cengiz Kurtaran ve Avrupa Yetim Eli Genel Başkanı Abdurrahman Altun, selin vurduğu Şanlıurfa'da incelemelerde bulunarak vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletti.

Şanlıurfa ve Adıyaman’da aşırı yağışın neden olduğu sel felaketinde şu ana kadar 17 kişi hayatını kaybetti.

Kahramanmaraş merkezli depremin etkilediği Şanlıurfa ve Adıyaman’da sel felaketi yaşanıyor.

Umut Kervanı Vakfı Başkanı Cengiz Kurtaran ve Avrupa Yetim Eli Genel Başkanı Abdurrahman Altun, depremin ve selin vurduğu Şanlıurfa’ya geldi.

Kurtaran ve Altun, Şanlıurfa’daki selden dolayı su basan ve zarar gören Umut Kervanı’nı ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Kurtaran ve Altun daha sonra selden etkilenen vatandaş ve esnafı ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini iletti.

“Depremin ilk gününden itibaren bugüne kadar durmadılar”

Şanlıurfa’nın, deprem bölgesi olmasına rağmen diğer deprem illerine destek verdiğini ifade eden Umut Kervanı Vakfı Başkanı Cengiz Kurtaran, “Bugün deprem bölgesindeydik. Şanlıurfa’da dün yaşanan selden dolayı buradaki kardeşlerimizi ziyarete geldik. Urfa’daki Umut Kervanı’mız depremin ilk gününden itibaren depremzede il olmasına rağmen kendi yaralarını sardıktan sonra depremden etkilenen Adıyaman başta olmak üzere Kahramanmaraş ve Malatya gibi illerimize de destek verdi. Buradaki üye ve gönüllülerimiz depremin ilk gününden itibaren bugüne kadar durmadılar, hep sahadaydılar.” diye konuştu.

“Urfa’daki kardeşlerimize geçmiş olsun dileklerimizi getirdik”

Selden etkilenenlerin yaralarının sarılması için seferber olacaklarını belirten Kurtaran, “Dün yaşanan sel felaketinden dolayı derneğimiz sular altında kaldı. Umut Kervanı’mıza hem hem de Urfa’daki kardeşlerimize geçmiş olsun dileklerimizi getirdik. Urfa’daki Umut Kervanımız inşallah en kısa zamanda kendi yaralarını zaten saracak; biz merkez olarak onların yanındayız. İnşallah selden etkilenen bütün kardeşlerimizin de yaralarının sarılması için hep beraber seferber olacağız. Özellikle içeride yapmış olduğumuz incelemelerde de alt katı tamamen suyla dolmuştu.” ifadelerini kullandı.

“Afetzedelerin ihtiyaçlarını gidermek için bir seferberlik ilan edeceğiz”

İhtiyaç sahiplerine ulaştırılacak kolilerin su altında kalmasından dolayı üzüntü duyduklarını aktaran Kurtaran, “Üst katta da sular 1 metreye kadar yükselmişti. Özellikle depremzedeler için gelen malzemeler vardı. Paketler şeklinde hazırlanmıştı. Onları 1-2 gün içerisinde deprem bölgesindeki kardeşlerimizin ihtiyaçlarını gidermek için göndereceklerdi. Bununla beraber Umut Kervanı olarak Ramazan öncesi başlatmış olduğumuz bir seferberlik vardı. Hem Urfa’daki depremzede kardeşlerimiz hem de diğer depremden etkilenen illerimizdeki depremzedelerin Urfa’ya gelenlerinden tespit ettiğimiz aileler ve ayrıca düzenli olarak yardımda bulunduğumuz ihtiyaç sahibi ailelerimiz vardı. Onlara Ramazan öncesinde gıda ulaştıracaktık. Bu anlamda yaklaşık 200 civarında gıda kolisi hazırlanmıştı ancak onlar da suyun altında kaldı. Kardeşlerimizi üzen hayırseverlerimizin gönderdiği, ümmetin malı olan ve bizde emanet duran ve bir an önce ihtiyaç sahiplerine ulaştırma derdi vardı. Derneğimiz suyun, çamurun altında kalmış, inşallah bu sarılıp gidecek ama kendilerine emanet edilen malı yerine ulaştırmamanın vicdani ızdırabını duyuyorlardı. İnşallah hem hayırseverlerimizin desteğiyle hem de bizler seferberlik ilan ederek başta Umut Kervanı’mızın tespit etmiş olduğu aileler, depremzedeler ve selzedelerin ihtiyaçlarını gidermek için bir seferberlik ilan edeceğiz. Kısa zamanda hem gıda dağıtımı yapacağız hem de diğer ihtiyaç duyulan hususlarda da kendilerine yardımcı olacağız.” şeklinde konuştu.

Kurtaran, selden dolayı vefat edenlere Allah’tan rahmet; yaralılara da acil şifalar diledi.

“Rabbim bu tür musibetler vermesin”

Avrupa Yetim Eli Başkanı Abdurrahman Altun da afetzedelerin yaralarını saracaklarını belirterek, “Deprem bölgesinden sel bölgesine intikal ettik. Şu anda Urfa’nın merkezindeyiz. Umut Kervanı’nı su basmış. Umut Kervanı’nın bulunduğu sokağı, caddeyi tetkik ettik. Kayıplar büyük. Umut Kervanı’nın komşu binasından 5 tane ceset çıkmış. İnşallah maddi zararı da bir şekilde telafi edeceğiz. Rabbim bu tür musibetleri bir daha vermesin. Görüyoruz ve yaşıyoruz ki doğal afetler peşimizi bırakmıyor. Doğal afetlere karşı yapabileceğimizi yapmaya çalışıyoruz. Afetzedelere ulaşarak yaralarını sarmaya gayret ediyoruz. Rabbim hayırseverlerimizin hayrını bu minvalde kabul etsin.” dedi.