“Yaralar sarılıncaya kadar depremzedelere yardım etmeye devam edeceğiz”

Depremin yaşandığı ilk andan beri depremden etkilenen tüm illerde yardım çalışmalarına başladıklarını belirten Avrupa Yetim Eli Gönüllülerinden Mehmet Ali Aysu, Malatya'da 5 ayrı noktada 3 öğün olarak günlük 10 bin kişiye sıcak yemek ikramında bulunduklarını, yaralar sarılıncaya kadar depremzedelere yardım etmeye devam edeceklerini söyledi.

Yaptıkları çalışmalarla ilgili İLKHA muhabirine konuşan Avrupa Yetim Eli Gönüllülerinden Mehmet Ali Aysu, “Kahramanmaraş merkezli depremlerden hemen sonra Avrupa Yetim Eli olarak kardeş STK’lar olan Umut Kervanı, IHO Ebrar ve Yetimler Vakfı ile birlikte hemen organize olduk. Depremin ardında 26 gün geçti ve hala sahadayız. Şu anda depremden etkilenen tüm illerde depremzedelere sıcak aş ikramı, battaniye, çocuk maması ve bezi gibi ihtiyaçları karşılamak için seferber olduk. Allah razı olsun hayırseverler de destek oluyorlar. Malatya depremden en çok etkilenen illerden birisi oldu. Birçok insan evine giremiyor. Evleri hasar almayan çok az insan var ve onlar da evlerine giremiyor. Dışarıda kalan insanlar çadırlarda, konteyner kentlerde hayatlarını idame ettirmeye çalışıyorlar. Bu durumda insanların yemek yapması imkânsız gibi. Biz de Avrupa Yetim Eli olarak kardeş STK’lar ile birlikte Malatya’da 5 ayrı dağıtım noktasında günlük olarak 10 bin kişiye yemek dağıtıyoruz. Ayrı semtlerde kurulan bu çadırlarda günlük 3 öğün sıcak yemek dağıtımı yapıyoruz. Bu konuda bize yardımcı olan tüm hayırseverlerden Allah razı olsun.” dedi.

Depremin yaşandığı ilk hafta ciddi yardımın geldiğini ancak son dönemde yardımların azaldığına dikkat çeken Aysu, hayırseverlerden uzun soluklu devam edecek olan bu çalışmalara destek vermeye devam etmeleri talebinde bulundu.
Aysu, Avrupa Yetim Eli olarak yaralar sarılıncaya kadar ellerinden geldiğince depremzedelere yardım etmeye devam edeceklerini vurguladı.